Keď sa konečne zbavíme vecí, na ktorých nám nezáleží,

objavíme to, na čom nám záleží najviac.

Joshua Becker

Syseľ prespí polovičku života. Pod zemou si vytvára rozsiahly systém chodieb. Ak ma pod zemou minimálny priestor, okamžite si nahromadí potravu a seno ako izoláciu na zimu. Ak by sme porovnali sysľa s človekom, neboli by sme ďaleko od ľudového porovnania,  znáša ako syseľ. Urobíme niečo proti tomu?

Preto by bolo dobre mať jasno v otázkach súvisiace s bývaním. Máme po krk večné upratovanie? Sústavne niečo hľadáme? Deti sa nudia, aj keď majú plnú izbu hračiek? Stále sa potkýname o veci? Trávime každú drahocennú chvíľu doháňaním upratovania?  

Ak máme v byte, dome, pivnici, garáži, záhrade voľný priestor, časom svojou aktivitou ho zaplníme vecami, často nepotrebnými. Vôbec nerešpektujeme radu, aby sme mali radšej viac miesta a času ako veci.

Omylom človeka je, že všetko nové v byte považujme za potrebné. Až čas ukáže, že mnoho veci v byte sú nepotrebné iba preto, že za celý rok sme ich nepoužili. Keď je niekde príliš veľa, vždy niečo chýba. Čo tak nadobúdaciu cenu vydeliť počtom používaní v roku a návod čoho je potreba sa najskôr zbaviť. Pri minimalizovaní veci a rozširovaní voľného priestoru si odpovedajme na otázku a až potom konajme.

Vyhodím to?

Predám to?

Darujem to niekomu?

Nechám si to?

Kde to budem skladovať?

Minimalizovaním veci v byte sa cielene vzdávame prebytočných vecí, vytvárame si viac času, priestoru, ináč povedané ak niečoho sa zriekneme, zároveň niečo získame.

Možno povedať, že takto človek nachádza stratenú energiu na záľuby, na ktoré nemal čas. Je tu šanca obnoviť aj vzťahy s ľuďmi, na ktorých sme nemali čas. Čo je podstatné, začneme sa učiť chcieť menej.

Minimalizmus postupne odhalí náš plný a zaprataný život, ktorý je drásajúci a vyvolávajúci neistotu. Neporiadok plodí chaos vedúci do stresu. Nech nám hlavou prebehne, aký neporiadok máme na písacom stole, aj keď máme protiargument, že je to organizovaný neporiadok. Zároveň nedopovieme, že usporiadaný stôl plodí v nás  harmóniu a súlad a zároveň nás nabáda vedieť si odpovedať na otázku, kto vedie náš život?  JA alebo ŽIVOT?    

Treba iba veriť, že skúsenosti pomôžu nám sa dostať sa na duševne obohacujúcu cestu. Nech minimalizmus veci nás kultivuje nie iba v našom domove ale aj v mysli a srdci.  

Ak chceme zmeniť svoje myslenie, ak chceme zmeníme celý svoj život, začnime pracovať na sebe. Poznanie nájdeme v knihe Slovenky A.Richardsonovej - Minimalistický domov. Potom sa budeme si môcť povedať - prestaň (upratovať) a začni (žiť) !!!