(Úvaha a zamyslenia sa o prezidentských voľbách č.2)

Týždeň pred voľbami sa rysuje skupina kandidátov, z ktorých by podľa nezáväzných prieskumov mohli postúpiť dvaja do 2.kola a z nich jeden vystrieda v Grasalkovičovom paláci A.Kisku. Každá strana mobilizuje, presviedča a verí. Do záverečnej skupiny sa „nominovali“  podľa abecedy Z.Čaputová, Š.Harabín, a M.Šefčovič.

Veľmi jasnú a svojou výpoveďou silnú podporu dostala Z.Čaputová zo susedného Česka, od K.Schwarzenberga. „Myslím si, že je zrelý čas, naozaj čas dozrel, aby bola zvolená žena.“ Bolo by zaujímavé vedieť, prečo práve on „zasiahol“ do kampane na Slovensku. Možno čiastočne to poodhalili samotní Česi, ktorí nezdieľajú jeho politické názory, nenechali bez odozvy na sociálnych sieťach. „Takže, bratia Slováci, rýchle preč od nej! Koho odporučí tento, tak nie je dobrý človek!”  Iný zasa uviedol „Je to bozk smrti”. Asi najostrejšie bolo vyjadrenie  „Bratia Slováci, pokiaľ má Čaputová toto odporúčanie, tak je to kukučie mláďa nasadené do vášho hniezda …“

Z opačného názorového spektra, zo slovenského Ríma zaznel hlas pokoja v prirodzenosti blízky slovenskému naturelu: 

Arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Mons. J.Orosch v priamom vysielaní omše TV LUX omše vyzval prítomných, aby veriaci nevolili v prezidentských voľbách liberálnych kandidátov. Podľa jeho vyjadrenia je takisto “ťažkým hriechom”, ak napríklad kňaz v médiách otvorene propaguje takýchto “ultraliberálnych kandidátov”

Svoju pozornosť upriamil aj na priamu voľbu prezidenta „Možnosť priamej voľby prezidenta SR, ktorá nastala pred dvadsiatimi rokmi priniesla nie len právomoc, ale aj veľkú, veľkú zodpovednosť za túto voľbu”.

Kresťan sa podľa neho “nemôže nechať zmanipulovať, nehľadiac na povinnosti, ktoré vyplývajú z desatora, cirkevných prikázaní, evanjelia, z učenia katolíckej cirkvi, z katolíckeho svedomia, a voliť kandidátov, ktorí podporujú interrupcie, homosexuálne manželstvá, či súhlas s tým, aby si mohli adoptovať deti”.

Arcibiskup tiež vystríhal pred liberálnou agendou podporujúcou mäkké drogy a eutanáziu: “Či vás to nepovzbudzuje, bratia a sestry, že všetky kresťanské cirkvi spolu s nami s katolíkmi sme opäť podpísali jednohlasne protest proti ratifikovaniu Istanbulskej dohody?”

“To vás musí presvedčiť, že nie len my katolíci, ale všetky kresťanské cirkvi na Slovensku tento dokument podpísali – v znení, že sme proti Istanbulskej zmluve, pretože je tam zašifrovaná ideológia gender a LGBTI.”

Svoj hlas pozdvihol aj do radov cirkvi. “Žiaľ, musím povedať, že kňazi prvého, druhého aj tretieho stupňa sa niekedy pridávajú k týmto ultraliberálnym názorom. Postaviť sa v televízii a propagovať kandidátku, kandidáta za takto ultraliberálnu stranu za prezidentku je ťažkým hriechom.”

Š.Harabín je najprehľadnejší kandidát bez podporí politickej strany, kampaň si financuje sám. Jeho tromfom je, že zo 14 procesov proti nemu vyhral v pomere 14:0. Jeho krédom je Slovensko - rodina - právny štát, ktorému rozumie väčšinu ľudí práce na Slovensku.

Čo sa týka M.Šefčoviča, on nesie v sebe dve posolstva. Buď presvedčí o svojom vzťahu k budovaniu silnej EÚ a bude za vodou alebo dostane hlasy zdravého jadra voličov SMER-SD, ktorí sa nedali zviesť  názorom „ulice“.

Na záver úvah sa ukáže, či pravdu mali prieskumy pred voľbami (niektoré nepresvedčivé a nadhodnotené), alebo pravdu mali voliči. Ale aj takýto priebeh volieb nás môže obohatiť o novú skúsenosť.