(zamyslenie sa o MS 2019)

Majstrovstvá sveta na dva týždne dali do pohybu Slovensko. Odrazu bez rozdielu politických tričiek sme pociťovali národnú hrdosť a slovenská hymna bola na počas MS najkrajšou piesňou Slovenska. Nepostúpili sme, tréneri postavilo najlepšie z možného ... ale aj napriek tomu sme nestačili hokejovému svetu. Naznačili progres, ale naďalej  ... naďalej žijeme z tradície spred roku 1989, zo zábleskom hrdosti z Gőteborgu 2002.

Ak sa zamyslíme nad hokejovým rokom, slovenský hokej zažil „úpadkový“ rok. Osemnástka vypadla z A skupiny, do slovenskej najvyššej extraligy prebudili dve maďarské mužstva, ktoré nám ukázali, aby sme nesnili, že sme „majstri“ sveta. Ak tomu pripočítajme futbalový fenomén, ako huby po daždi zmnožujú sa treťotriedni hokejisti zo zahraničia na úkor mladých domácich talentov. Úroveň prvoligových mužstiev zaostáva za súťažami v Nemecku, Švajčiarsku a to nehovoriac o švédskom či fínskom hokeji. Počet hokejistov v NHL klesá, aj keď na tohoročných MS bol zo strany hokejistov NHL neobvykle veľký záujem.

Niekdajšia stálica nášho hokeja SLOVAN doplatil na pýchu niekdajších funkcionárov urobiť si z hokeja zlaté „teliatko“, neprodukoval reprezentantov, obsadil posledné miesto, zo súťaže bol vyradený. Slovan v plnej nahote odhalil problémy v súvislostiach. Vrcholový šport bez peňazí sa nedá robiť. Nie, že by štát nedotoval, ale ak nebudú silní sponzori, potom budeme príveskom hokeja v Európe.

Nech je mementom, ak majster z B.Bystrice, ktorý po skúsenostiach z minulých ročníkov neprihlásili sa do hokejovej LM, lebo dva lety za mužstvami do Fínska a Švajčiarska by rozpočet zruinoval. Presne o tom bola účasť  Slovana v KHL - o peniazoch. Tu sa ukázalo, že sponzori doma ako tak pokryjú rozpočty klubov, ale na KHL nedosahujú globálnymi parametrami. Ukazuje sa, že trh nie všetko vie vyriešiť, proste kde nič nie je, ani smrť neberie. 

Aby tomu nebol koniec, nové vedenie SZĽH si dosť nešťastne zahrávalo so štátnym znakom. Ich liberálne povedomie nakoniec ustúpilo do pozadia. Vedenie nevyznamenalo sa ani s medailou MS, kde sme sa „hanbili“ dať na medailu štátny znak. Podobne sa nedá zabudnúť na konanie 52 hokejových „revolucionárov“, ktorí v roku 2015 pred voľbou prezidenta SZĽH začali hokejovú vojnu, odmietli reprezentovať !!!!!

Aby toho nebolo málo, prezident IIHF R.Fasel bez servítku nám povedal, aby sme zabudli na konanie ďalších MS, ak nevybudujeme nový zimný štadión s kapacitou aspoň pre 13 - 14 tisíc divákov. Jestvujúce štadióny okrem Bratislavy a Košíc chátrajú, mesta, ktoré nesú najväčšiu záťaž na prevádzky zimných štadiónov, majú leda tak na prevádzku štadiónov, nie ešte na obnovu.

Hokej je reflexiou spoločnosti. Výsledkom neochoty väčšiny verejnosti kondične športovať máme iba dve hodiny telocviku týždenne. V Poľsku a Rakúsku majú štyri, Maďari ich zvyšujú na päť. Oni vedia, že telesná zdatnosť a športové úspechy sú súčasťou národného povedomia, že šport a telovýchova je kultúrou národa. Ešte, že máme SOV, ktorý dúcha do pahreby rozvoja športu.

Vďaka SOV obnovuje sa tradícia Odznaku zdatnosti. Pripomeňme si, ako pred rokom 1989 bol  populárny masový Odznak zdatnosti, ktorý „zasiahol“ pozitívne  každého žiaka na základnej či strednej škole. Bol to výber talentov, ktorí vytvárali širokú základňu športujúcej mládeže. Po roku 1989 vďaka  politickej zaslepenosti či naivite spojenej s revolučnou sme povýšili nad pravdu zmätočné poznanie, že všetko socialistické je zle, že všetko „ideologické“ zlo sme si vyliali z vaničky aj s dieťaťom.

Keby sme nemali pred rokom 1989 premyslený systém hokejových tried, nemali by sme výborných hokejistov, ktorí boli „kráľmi“ NHL. Vďaka politickým „hokejovým“ horlivcom sme zrušilo čo bolo dobre, hokej začal upadať ... aspoň, že nám (nemohli) vziať   spomienky na zlaté hokejové časy.

Súcitili sme so 6 moderátormi na MS, ktorí chceli zahladiť pred verejnosťou sklamanie z nepostupu, kresali iskričku pozitívnej nádeje. Pripadalo to, ako keď školák donesie zo školy päťku, a on to zdôvodňoval, že sa učil. Slovenský hokej je z roka na rok upadá. Ak to takto pôjde ďalej, možno sa dostaneme do B skupiny.

MS skončili, eufória tak ako prišla aj odišla. Teraz dostali mladí tínedžeri ďalšiu šancu, aby sa tešili so „zvláštneho“ pohybu pod improvizovanou mešitou s nemalými dotáciami na „prospešnom“ TOP podujatí - Pohoda.

Na záver dôvetok, lepšie by znelo povzbudenie pre politikov a kompetentných pracujúcich v hokeji, aby mali odvahu snívať, dokázali prijať riziko, realizovať v rôznosti svoje hokejové sny porovnateľné z hokejom vo Švédsku či Fínsku. 

Začnime sa tešiť z maličkosti, tešme sa, že zatiaľ máme ešte vytrvalých a oduševnených divákov, tešme sa, že sme na MS aspoň svojho rozhodcu, poďakujme OV sa skvele odvedenú prácu pri organizovaní MS, zaželajme si, aby sme na našich štadiónoch sme mali hokej rýchly, agresívny a tvorivý hokej spojený so zručnosťou. 

Poďakujme nominovaným hráčom, že prijali nomináciu na MS v stave „ohrozenia“ slovenského hokeja. Vedeli svoje, vedel to realizačný team, že MS nebudú to pravé orechové, verilo sa v zázrak, ale zázrak sa nekonal.

Už iba tradícia nás pasuje medzi najlepších, brzdami sú nezáujem mládeže o hokej, nerovnaké postavenie hokejistov v mládežníckych kategóriách, neriešené sociálne postavenie hokejistov, hrozí, že  čiastočne I. liga a celá II. liga bude amatérska, prehlbuje sa investičná pod dimenzovanosť štadiónov, ktoré oslabuje organizačné a odborné nasadenie nespočet obetavých hokejových nadšencov.

Tak vlastne aký máme hokej? Bojovali sme ale prehrávali sme. Nejaví sa súčasný hokej ako stavanie hokejových potemkinových dedín?