Rozumní vedia,

že pokiaľ tu niekto sľubuje raj na zemi

a ostatných žiada,

aby sa podriadili,

na konci je iba peklo pre všetkých

M.Šulo sa verejne pochválil svojim volebným výsledkom v komunálnych voľbách 2018. Správnejšie by malo znieť, že si pripomenul svoj spackaný „úspech“. Voliči mu dali 2.149 hlasov, čo predstavuje 25,61%. Výsledok je na hranici jeho volebného potenciálu. Keby bol napísal, že ako druhý porazil J.Vražela o 593 hlasov, J.Pajera o 1.337 hlasov a V.Malíka o 1.448 hlasov, bolo by to pravdivé a zároveň aj chlapské. On kalkuloval s poznaním, že ľudia rýchlo zabúdajú, preto si dovolil túto štatistickú polovičatú rozvláčnenú „rozšafnosť“.

Viem sa vžiť do jeho pocitov, on nerád prehráva. Výsledok komunálnych volieb bol pre neho ďalším volebným sklamaním. Ak nepovedal celú pravdu, potom mu treba pripomenúť nedávnu minulosť. Jeho horlivosť spojená s ambíciou ako člena politickej strany SIEŤ, kedy jeho sľuby po voľbách sa menili na nesplnené sľuby, stal sa pre verejný priestor nedôveryhodný.

Za víťazným M.Gurom zaostal o 1021 hlasov. Chlapi v krčme majú na takéto „víťazstvo“ pomenovanie - d e b a k e l. 

M.Gura vyhral tri krát po sebe, v rokoch 2010, 2014 a 2018. Jeho charizma presvedčila väčšinu voličov o práci pre mesto, o triezvom reálnom programe zostaveného v rámci možnosti mesta. M.Gura vyhral v 17 volebných okrskoch z 20 v meste.

M.Šulo si vytvoril verejnú „závislosť“, hovoriť a sľubovať svoju pravdu, ktorá sa vo verejnom priestore mení na pravdu polovičatú. Zabúda, že najhoršie čo sa môže v samospráve stať, je vziať voličom nádej.

Voľbami chcel sa dostať na vrchol samosprávnej pyramídy v meste a dožil sa debaklu. Jeho voliči predpokladajú, že vo svojej funkcie zástupcu primátora by mal konať v pokore a úcte vďaka veľkorysosti primátora, ktorý mu dal dôveru, nemal by sa chváliť cudzím perím, vo svojom konaní mal by dodržiavať kolektívneho ducha orgánov mesta a samosprávne štandardy. 

Odchod poslankýň

Kauza odchodu dvoch poslankýň z poslaneckého klubu Nová Čadca je príkladom, ako vďaka jeho ambíciám a horlivosti sa u neho rozchádza predstava so skutočnosťou. Tu sa treba sa vrátiť do obdobia pred komunálnymi voľbami 2018.

Zažil som vo volebnom tíme M.Guru troje voľby. Bez myšlienkového a volebného potenciálu, by snaha súčasného primátora bola bezbrehá.

Dôležitý lakmusom volebného úspechu M.Guru bolo poznať kvalitu členov volebných štábov kandidátov na primátora. Podľa toho sa dalo predznamenať výsledok u jednotlivých kandidátov. Asi neprezradím tajomstvo, že v kolektíve M.Šula boli dve členky, ktoré povahovo nepasovali do klubu. Náš tip bol, že skôr či neskôr sa so M.Šulom rozídu.

Demokracia je limitovaná poznaním, že čím väčšie sú názorové vzdialenosti medzi vedúcim a členmi klubu, tým súžitie je ťažšie. Výsledkom bolo, že  poslankyne, X.Šurhaňáková a D.Jašurková od neho odišli. Vo volebnom štábe sme ich považovali ako sebavedomé a samostatne ženy, ktoré vedia čo chcú a bezdôvodne sa samospádom neradi prispôsobujú. Práve túto vlastnosť M.Šulo nedocenil, narazil na ich prirodzenú spurnosť. 

Jeho obhajoba odchodu oboch poslankýň z klubu bola, ako plač nad rozliatym mliekom. O ich odchode napísal veľa nekonkrétneho „Pri svojej práci sme však narazili na odpor „mestských oligarchov“ - zbohatlíkov, ktorí si mysleli, že už je po voľbách a že všetko pôjde pekne po starom“, ďalej pokračoval „Keď ale zistili, že poslanci z klubu Novej Čadce nebudú hlasovať podľa ich predstáv, nepáčilo sa im to. Začali preto oslovovať  tých poslancov, ktorí by im pomohli zrealizovať ich plány. A odrazu dve poslankyne - X.Šurhaňáková a D.Jašurková - nečakane klub Novej Čadce opustili“.

Komentovať jeho slová o ich odchode ma svoju vypovedaciu hodnotu. Bolo to ako stará obohraná platňa - ja dobrý, oni zle. Proste slovami chcel obhájiť nemožné. Tu viac ako inokedy platia Šalamúnove slová, hlúpy verí každému slovu, ale opatrný premýšľa o svojich krokoch, a oni vedeli svoje.

Dôvetok

Bolo by dobre, keby M.Šulo bližšie konkretizoval „mestských oligarchov - zbohatlíkov“, na ktorých pri svojej práci narazili na odpor. Takto by sa pojmovo a personálne vyčistil verejný priestor v meste, všetci by hovorili o tom istom, koho nevoliť v komunálnych voľbách 2022. Takto by odviedol pre mesto záslužnú prácu.