(osobné zamyslenie sa)

Veríš, že Ježiš sa narodil v betlehemských jasličkách,

ale beda pre tých, pokiaľ sa nenarodí v tebe

(Adam Mickiewicz)

Vianoce nikdy nestratia svoje čaro. Čo sa mení, je podstata sviatkov Narodenia Pána. Nedajme sa zastrašovať tými, ktorí nám chcú ducha Vianoc ak nie zobrať, tak znevážiť. Ich proti zbraňou je bezbrehá povrchná komercializácia, pôsobiaca na naše „chúťky“.

 

Proti tomu sa môžeme brániť, samozrejme ak bude v nás odhodlanie každý sám za seba v rôznosti sledovať spoločný cieľ, utužovať rodinu, upevňovať jej súdržnosť, aby sme spoločne si ctili prítomnosť Ducha svätého medzi nami a v nás. Pokiaľ to nepochopíme, budeme bezbranní a ľahko manipulovateľní. 

Je tu ešte jedno nebezpečenstvo. Cez vzdelanie a výchovu salámovou metódou dostáva mládež „do seba“ zárodky liberalizmu a do ich mysle im vtĺkajú rôzne nežiaduce  - izmy. Ak rodina  neodolá, je na hranici svojich možnosti a oni sa tešia z našej bezradnosti. Aj tu platí, že hlavu nemáme na nosenie, ale na rozmýšľanie.      

Rodina v súčasnom svete to ma ťažké. Rodina bola, je a bude ohniskom živej a pravej viery. Oni veľmi dobre vedia, že na rodinu nemajú, že nám nemôžu ponúknuť viac ako nám dáva rodina. Preto sa sústreďujú na naše slabosti. Môžeme sa brániť. Ale to musíme byť pevný v charaktere. Aj o tom sú Vianoce.

Vianoce 2019