Progresívne prznenie práva v priamom prenose

(J.Čarnogurský ml.)

Posledná schôdza NR SR pred voľbami 18.2.2020 ukázala, ako Progresívci so stranou Spolu si ctia ľudí práce, ktorých je u nás viacej, ako je vyznávačov liberalizmu. Ich záujmom je iba zisk v podobe politickej marže, ktorí sú v menšine odporcami sociálneho štátu.

Na programe boli zaradené body, ktoré po schválení budú posilňovať sociálny charakter Slovenska. Poslanci mali prerokovať a schváliť trinásty plat dôchodcov, zrušenie diaľničnej známky pre automobily do 3,5 tony a zvýšenie detských prídavkov. Okrem toho už po tretí krát bude prerokovaný Istanbulsky dohovoru.

Pri hlasovaní, aby rokovanie pléna NR SR bolo otvorené, hlasovalo 77 poslancov. Most-Híd včera ešte koaličná strana nepodporila otvorenie schôdze. Asi vychádzajú z nádeje, že po voľbách sa stanú slobodnými občanmi. 

Za otvorenie schôdze hlasovali poslanci SMER SD, SNS, ĽS NS, E.Adamčík z Most-Híd, nezaradení poslanci R.Holúbek, P.Marček, J.Nehézová, M.Šimkovičová  a M.Špánik. Ďalej hlasovali odídenci zo SaS N.Bláhová, Ľ.Galko, M.Ivan, R.Kaščáková, R.Pavelka, J.Rajtár a V.Sloboda.

Po otvorení schôdze začal sa napĺňať scenár Béblavého vajatania spojený so zbesilou poslaneckou jazdou. M.Beblavý a jeho verní postavili sa k mikrofónu, začali okupovať rečnícky pult, čím znefunkčnili zasadanie NR SR. Vrcholom premyslenej politickej hry bolo zabrániť predsedovi vlády, aby sa prihovoril plénu ??!! Zabudli, že majdanizácia sa začala násilným vtrhnutím do parlamentu a dozeraním, aby sa schvaľovali iba zákony pre nich výhodné. Nechce sa veriť, že by toto bolo ich zmyslom konania?  

História zaeviduje vernú „6“ poslancov - M.Beblavý, V.Dubačová , J.Mihál, S.Petrík, M.Poliačik, a A.Suchánek, ktorí si občanov vzali ako rukojemníkov. Pripomenuli, že máme február, že pred 72 rokmi obštrukciami komunisti prevzali moc a dnes liberáli chcú to isté, vládnuť a presadiť zmenu kresťansko - konzervatívneho charakteru štátu. 

V súvislostiach si nejeden volič kladie otázku, či mladá progresívna naivita s heslom „PODME DO NICH!“ nepredznamenáva niečo, o čom sa ešte nehovorí, ale v úzadí to tlie.

Takto nechtiac „6“ vstúpila (negatívne) do histórie, ako aktéri trápneho ponožkového divadla. Beblavému sa zrazu zapáčilo robiť „klauna“, čím sa chcel vyrovnať Matovičovi, hlavne až na prvom mieste zvyšujúcimi sa percentami partaje, čo sa mu nepodarilo. Šokom pre neho bolo, že nikto z opozičníkov sa slovom ani konaním k nemu nepridal, práve naopak, opozícia je v šoku, že týmto teátrom „6“ prekročila hranica slušnosti a politickej únosnosti.

Horlivosť Beblavého ukázala, že jemu nejde ani tak o riešenie problému, leda tak iba rečami. Pre neho je najdôležitejšie zviditeľnenie jeho ega. Pripomeňme si, ako šarapatil pri prvom verejnom vystúpení zvoleného primátora Bratislavy, keď sa votrel k mikrofónu, ako si on ohrieval (politickú) polievočku, čo vtedy odsúdili mnohí aj opoziční politici.   

Verejnosť bola zaskočená, prečo obe ženy zo „6“ sa zúčastnili na politickom „cirkuse“? Ešte väčšmi kričí počínanie J.Mihála, ktorý je odborne fundovaný a kultivovaný v slove, že sa zapredal a prispôsobil sa najnižšej úrovni „krčmárskych“ praktik, ktoré mu prisúdil M.Beblavý.

A propo stojí za povšimnutie prerieknutie sa M.Poliačika, že spoločnosť stojí na liberálnej demokracii. V ústave v čl.1 sa Slovenská republika neviaže na nijakú ideológiu. Pre neho je asi ústava v porovnaní z jeho liberálnym poslaním „zbytočná a prežitá“.

Politický „cirkus“ nastolil otázky, na ktoré by sme si mali každý pre seba odpovedať, aby sme pochopili, aký zámysel tlačia pred sebou liberáli.

  •  Dva dni bola NR SR atakom „6“ iba preto, že im nevyhovoval program pre ľudí?
  •  Nie je ich konanie naplnením §317 Trestného zákona sabotážou, keď ich počínanie ohrozovalo rokovanie štátneho orgánu?
  •  Nie je ich konanie ohrozením demokracie?
  •  Nie je to ohrozenie slobody slova a rôznosti názorov, kedy fyzickým konaním bránili prístup k rečníckemu stolu?

„6“ dôvodila svoje správanie, že SMER SD sa pri hlasovaní spojil s ĽS NS. Vie sa, že ĽS NS spolu so stranou SME rodina hlásia, že vždy podporia kohokoľvek, ktorý im napomôže  plniť ich programy. Preto v tomto prípade, argument M.Beblavého stojí na vode.

Beblavého konanie bolo v afekte strachu vyplývajúceho s klesajúcimi percentami koalície PS-S na úkor OLaNO a to ešte nepredpokladajú, že ich „kamaráti“ z ĽS NS budú mať viac percent ako oni. Slušní ľudia majú strach, ak pred voľbami v priamom prenose sa prznilo právo, čo potom budú „vystrájať“ po voľbách?. 

Ak človek zaujímajúci o politiku napadá ho priliehavé porovnanie. Beblavý sa v mladom veku rád hrával s koníkom, a teraz vymenil koníka za politiku, myslel si, že hranie na politika je to isté ako hranie sa s koníkom ... a mýlil sa.

Na záver desivá teoretická predstava. Keby v budúcom parlamente niekto na štyri roky obsadil rečnícku pult ... ale to je absurdná predstava, preto urobme všetko, preto aby sa tento akt svojvôle už nikdy nekonal.