Myšlienka na zamyslenie: Musí prísť k obnove morálnej kultúry. Ľudská dôstojnosť znamená viac než právo byť ponechaná na seba a doktrína medzinárodných ľudských práv nevyčerpáva všetky aspekty spravodlivosti ani dobra. Európa musí nájsť spoločnú cestu morálnej kultúry, ktorá vedie k čnostnému životu.

 Deň Európy  sa oslavujú od roku 1950, vždy 9.mája ako súčasť výročia Schumanovej  deklarácie, ktorá sa stala  základom dnešnej EÚ. Tu si treba pripomínať jeho myšlienku,  ktorú vyslovil v roku 1950 a je stále aktuálna aj v čase pandémie „Európa sa nestvorí naraz alebo podľa jediného plánu. Bude postavená prostredníctvom konkrétnych úspechov, ktoré najprv vytvoria skutočnú solidaritu“. Tu treba vysloviť obavu, aby solidarita neskončila prv ako skončí pandémia. 

Všetko sa raz vráti. Pred rokom poslanec Matovič pri blokovaní cesty doniesol štrajkujúcim kávu a čaj, dnes na nich „vytiahol“ obušok. Toto mu pripomenul R.Fico, ktorý ho pošteklil a pripomenul mu to. Zároveň treba pripomenúť aj Matovičové slova, ktoré ako poslanec vyslovil k svojej minuloročnému politickému vystúpeniu „Možno poviete, že zblokovať dopravu je moc. Nie je. Chápme ich. Ide im mnohým o holý život a bojujú za nás.“

Fico  takto chcel zábudlivým pripomenuť „Verím, že posledné udalosti, tieto „salto mortale“, ktoré nám neustále vláda a Matovič predvádza, ľuďom otvoria oči.“ Nech pochopia, že sme si vlastne zvolili „Jánošíka 21.storočia“ na konci februára tak ako ho pomenovali média pred jeho návštevou Česka. 

Nikdy nie je neskoro Dobrou správou viažucou sa so 75.vyročím ukončenia druhej svetovej vojny je, že začnú sa rekonštrukčné práce vojnového pamätníka na Slavíne v Bratislave a najväčšieho vojenského pamätníka Nicovô v Liptovskom Mikuláši, ktorý by sa mal stať národným vojenským cintorínom.   

Matica slovenská si v minulom roku pripomenula sté výročie svojho oživotvorenia (bola založená v roku 1863). O to viac zaskočila matičiarov informácia o možnom prehodnocovaní jej financovania súčasnou koalíciou. Niektorým v dnešnej koalícii vadí štátna dotácia. Pre tých zábudlivých treba pripomenúť, že suma 1.494 milióna € ročne nebolo za posledných desať rokov valorizované. Suma je menšia ako náklady napríklad na jeden gala večer k štátnym výročiam, ktorý trvá jeden deň, zatiaľ čo Matica slovenská z menšej sumy musí žiť rok. S podporou fondov to nie je tiež dobré, o čom svedčí, že Fond na podporu umenia zamietol projekt výsostne odborného časopisu Kultúra slova.

A.Belousovová reagovala, že sa ma zrušiť na ZŠ 9.ročník. „Kto toto zastaví?! Ten človek je doslova nebezpečný pre školstvo. Zrušiť deviaty ročník a učivo nahustiť do štyroch rokov je na čo dobré?“ V súčasnosti sú žiaci na druhom stupni ZŠ preťažení. „Vraj táto zmena má podľa ministra pomôcť najslabším žiakom. Tak my ideme školský systém prispôsobiť tým najslabším na úkor všetkých ostatných ? Čo je toto zase za kravinu“ povedala A.Belousovová. Dodala, že výsledkom môže byť „masové ohlupovanie národa“. Zároveň si myslí, že SaS jasne ukázala, aký význam a hodnotu má pre nich vzdelanie. Ďalej povedala „Keď tento rezort dala do kompetencie kaderníkovi, ktorý o školstve vie asi toľko, ako každý, lebo aj chodil do nejakej školy. Naozaj mi táto banda diletantov pripadá, ako keď sa deti dostanú k riadeniu kozmickej lode“

Máj je mesiac pripomenutia si 75.výročia skončenia druhej svetovej vojny. Mnohí boli 8. a 9.mája z niektorých médií nemilo prekvapení nepravdou o porážke fašizmu resp. o víťazstve nad fašizmom na našom území. Treba povedať, že fašisti na našom území neboli, boj bol proti okupácii, proti nemeckému nacionálnemu socializmu, teda nemeckého nacizmu. Vie sa, že slovenské územie neoslobodzovali nijakí pomyslení Spojenci, ale Červená armáda, s príslušníkmi Prvého československého armádneho zboru spolu s domácim odbojom a oddielmi rumunskej armády.

To čo napíše, musí mať oporu v pamäti národa. Podľa celoeurópskeho prieskumu máme v EÚ najnižšie národné vedomie. Teraz ide o to, či naše vzdelávanie ma odborné slabiny, alebo nie sme ochotní pracovať s mládežou, aby vedela a poznala základné informácie, napríklad kto nás oslobodil?      

Politika je jedna vec, ale obchod je viac, do Bieloruska v júni dorazí 80 tisíc ton americkej ropy. V.Makiei minister zahraničných veci Bieloruska lakonicky poznamenal, spolupráca s USA je „prvkom energetickej bezpečnosti“. Po cenovej roztržke s Ruskom Bielorusko doviezlo ďalšiu ropu z Nórska, Azerbajdžanu a Saudskej Arábie.

Koalícia v krátkom čase utŕžila dve prehry. Prvou bolo rozhodnutie ÚS SR pozastaviť na návrh SMER SD sledovania občanov cez mobily, ktorý „z vyššej“ moci nesprístupnil dáta od telekomunikačných operátorov pre Úrad verejného zdravotníctva.  Druhou bolo odmietnutie správy ombudsmanky v NR SR. Sklamaná prezidentka naznačila, že odmietnutím správy ombudsmanky v NR SR prejavila sa neúctu voči ľuďom, ktorí sa na ňu obracajú (slniečkári?). Prezidentské „gesto“ naznačilo aké ideové zmýšľaní prebýva v prezidentke, ktorá je v protiklade voči väčšine Slovákov. 

Plynovod Nord Stream 2 je pre Rusko a západnú Európu dôležitý, proti sú USA. Plynovod o kapacite 55 mld m3 plynu ročne povedie z Ruska cez Baltické more do Nemecka. USA presadzujú v EU vlastný skvapalnený zemní plyn, preto nie sú nadšené nežiaducou konkurenciou. V závere minulého roku USA uvalila sankcie na výstavbu.  Požiadali švajčiarsku spoločnosť Allseas, aby zastavila práce na ropovode, čo ona aj urobila. Jedinou loďou, ktorá bola schopná ďalej pokladať potrubie je ruská loď Akademik Čerskij, ktorá v tom čase kotvila v tichomorskom prístave Nachodka. 

Médiám v čase pandémie uniklo, že v čase mieru sa konala vojenská operácia  ruského vojenského námorníctva. Podarilo dostať loď po dobrodružnej plavbe z prístavu Nachodka cez pol sveta v sprievode vojenských lodí do Baltského mora, do prístavu Mukran.

Miliardy do komína? Českí vedci J.Macek a J.Morkus dokázali, že zámer nahradiť auta so spaľovacími motormi za elektromobily je technicky v Česku nerealizovateľné.

Ročná spotreba 1,8 mld litrov v benzínových motoroch a 2,5 mld litrov naftových motoroch v Česku prepočítali pri účinnosti benzínových (24%) a naftových motoroch (29%). Zistili, že ropné látky dodali autám k jazde 36.414 TJ energie. Po zvážení účinnosti akumulátorov 60% vychádza nutnosť nabiť do nich ekvivalent 63.191 TJ. Pre zrovnanie Temelín ročne vyrobí 12.149 TWh elektriny, čo je v prepočte 43.740 TJ. K nahradeniu benzínu a nafty v motoroch by v Česku potrebovali naviac 1,5 nového Temelína.

Pritom v Česku navrhuje sa odstaviť všetky uholné  a plynové elektrárne, ktorých podiel na celkovej výrobe elektriny je 42%. To by znamenalo potrebu pristaviť naviac 3 Temelíny. Nahradenie uholných a plynových elektrárni obnoviteľnými zdrojmi v Česku nie je možné, ani keby sa veterné elektrárne  postavili na všetkých kopcoch a fotovoltaické panely na každom voľnom metri.  Zdroj: M.Kunštek LT 3/2020-8

Ruské lietadla objavili americkú ponorkovú americkú základňu na Aljaške  s ponorkami uviaznutými v ľade. Portál Popular Mechanics, uviedol, že ruské TU 142 „Medvede“ (Bears) preleteli takmer nad americkým ľadovým táborom Seadragon vo výške iba 750 metrov. Poukázalo sa, že ruské lietadla potrebovali iba 5 dní na to, aby objavili americkú ponorkovú základňu skrytú v hrubých ľadoch. Autori správy konštatovali, že ruské lietadla sú schopné vo veľmi krátkom čase objaviť aj tú najmenšiu americkú vojenskú základňu – a dokonca aj „v nekonečných ľadoch Arktídy“.  

Orbán „šteklil“ Chorvátsko, Rumunsko, Srbsko a nezabudol ani na Slovensko. Pri príležitosti maturít zverejnil fotografiu glóbusu s vyznačenými hranicami územia historického Uhorska. Jasne boli vyznačené územia, ktoré Maďarsku boli na základe Trianonskej zmluvy (1920) odobraté. Na zverejnenie maďarskej „papriky“ reagovalo Chorvátsko a Rumunsko, len Slovensko je zatiaľ ticho.

„Bozk smrti“ svojim vyjadrením pre portál Hlavné správy dal minister J.Naď exmistrovi Ľ.Galkovi. Nevylúčil, že Ľ.Galka využije ako šéfa pre niektorý z vojenských závodov. „Nech sa s ním spájajú akékoľvek kauzy, nikto nemôže pochybovať o jeho boji proti korupcii“, povedal J.Naď, čo môže byť aj pravda, ale ...     

Ak ministrovi nestačí morálna bezúhonnosť I.Radičovej, ktorá Galka odvolala s funkcie ministra pre kauzu odpočúvania novinárov spojenú s Vojenským obranným spravodajstvom (VOS), bude trvať na svojej slovnej akrobacii, potom slušnosti dal facku. Po sporoch so Sulíkom odišiel Galko pred voľbami (29.2.) do DS, kde mu to voliči spočítali, dostal až 0,14%?!

Kauza J.Migaša odkryla čo to o zámeroch nového ministra zahraničných vecí.

Veľvyslanec stal sa terčom kritiky MZV SR po tom, čo sa zúčastnil na oslavách skončenia druhej svetovej vojny v Minsku. Minister to označil za „vyjadrenie politického postoja voči novej vláde SR“. Zvláštne je, že I.Korčok neprotestoval proti tomu, keď americkým predstaviteľom zrazu prestalo prekážať, že Lukašenko je diktátor a chodili tam ako na klavír (naposledy Mike Pompeo), lebo bieloruský vodca sa pragmaticky obrátil proti Moskve, napísal na FB E.Chmelár.      

Počas uplynulých 6 rokov sa počet kostolov v Rusku zvýšil o 5000 a počet kňazov o 10 000. Znamená to, že ľudia potrebujú pre každodenný život cirkev. Viera ruského národa, jeho duchovná sila spája duchovný rast s materiálnou prosperitou. Máme tak jedinečné pocity, keď posväcujem základy nového kostola, vyjadril sa  moskovský patriarcha Kyril na adresu rozmáhania sa kresťanstva v Rusku, ktoré bolo pred 100 rokmi potlačené nástupom antikresťanského komunizmu. Tu treba pochopiť, že „hlad“ cirkvi ide zdola, potreby veriacich, nie preto, že to cirkev nariadila, ale pretože ide o obrovskú silu rukého národa, ktorá je doplnená túžbou cirkevných autorít.

Zmena na pozícii generálneho prokurátora sa blíži Prekvapil R.Sulík, ktorý si vie predstaviť D.Lipšica vo funkcii Generálneho prokurátora. Súčasný zákon nedovoľuje, aby sa neprokurátor stal generálnym prokurátorom. Treba pripomenúť R.Fica, keď v roku 1988 sa uchádzal o funkciu generálneho prokurátorom. Vtedy vláda oponovala, že nedosiahol požadovaný vek a pre jeho osobu nemienila urobiť zmenu v zákone. Z toho vyplýva, že strategicky pôst sa bude obsadzovať podľa výsostne straníckych kritérií.  

V Čechách sa udomácnilo vysvetlenie kto je Európan. Pracuje za českú menu, energiu, benzín a potraviny kupuje za nemecké ceny v poľskej kvalite. Pracuje ako Bulhar, všade kde sa obzrie, tam je turecké hospodárstvo, ktoré riadia regulovčíci z Belgicka podľa rozkazov nemecko - francúzskej verchušky. Dane platí dlho, aby si ich slovenský oligarcha, ktorý riadi český štát ako svoju firmu, mohol premeniť vo vlastný majetok.     

Myšlienka na záver Opozícia, ktorá chce presvedčiť ľudí, že je spravodlivejšia ako súčasná vláda, musí byť nielen ľavicová, ale aj morálne dôveryhodná. A musí byť nielen morálne dôveryhodná, ale aj ľavicová. (E.Chmelár)