(úvaha Covid 19 - 3.časť)

Spisovateľ bestsellerov a bývalý politik a diplomat Jozef Banáš prezradil premiérovi Matovičovi, v čom spočíva kľúč k úspechu.

 

„ Pán premiér,

píšem knihu o Tomášovi Baťovi, ktorý dokázal úžasné veci vďaka jedinému – presvedčil ľudí. Keď sa stal starostom Zlína, vyhlásil:

Veci verejné musia riešiť ľudia mysliaci, nielen zvolení!

V tom je kľúč úspechu. Získať ľudí. Korona musí byť pre Vás príležitosťou získať ľudí. To sa dá dvomi spôsobmi – ísť osobným príkladom a vysvetľovať. Odpovedať na otázky. Osobný príklad spočíva v skromnosti, pokore a slušnosti. O to viac, keď je zrejmé, že Vaša politická sila je v skutočnosti podstatne nižšia ako si myslíte, pretože väčšina hlasov OĽaNO nebola z presvedčenia, ale zo zúfalstva.

Získať ľudí znamená poskytnúť im také argumenty, aby môjmu zámeru uverili a nasledovali ma. Vrieskaním a nadávaním iba ľudí naseriete (citoval som Vás) a budú sa správať presne opačne ako chcete. Aj keď je pravdou, že ľudia radšej poslúchajú ako premýšľajú, vždy sú zanietenejší ak ich získate, ako keď ich prinútite.

Som rád, že boj s kovidom ste prebrali do Vašich vlastných - odborných rúk. Začali ste rázne – vynadali ste vraj tým nezodpovedným. Nuž, na rozdiel od Vás si nemyslím, že tí Slováci, ktorí sa pýtajú, sú banda nezodpovedných samovrahov, ktorí škrípu zubami pri nosení rúšok len preto, aby Vás vytáčali.

Vy, Váš minister a Vaša komisia robíte zásadnú chybu – zatiaľ ste nás NEPRESVEDČILI o nebezpečenstve tejto „hnusoby“. To sa dá len tak, ak ľuďom zodpoviete základné otázky, ktoré si v súvislosti s kovidom kladú. Dajte na ne konečne odpovede.  Pokiaľ sa Vám ešte do uši nedostali, tu sú:

Otázka č.1: Ako sa títo ľudia uzdravili?

Na Slovensku je k dnešnému dňu (1.10.) 8.048 pozitívnych prípadov, z nich sa 4036 uzdravilo. Ako sa títo ľudia uzdravili?

Nepočul som, že by boli dajaké lieky na kovid, takže sa zrejme vyliečili na základe prirodzenej imunity. V tom prípade by som očakával, že Vy a lekári budú ľudí vyzývať k tomu, aby sa správali zodpovedne. Zodpovednosť pre Vás a Vašich odborníkov je nosenie rúšok, pre nás neodborníkov je to posilňovanie prirodzenej imunity. To znamená myslieť pozitívne, neprejedať sa, nepreháňať to s alkoholom, nefajčiť, hýbať sa.

Prepáčte, nechcem byť osobný, ale ak Váš hlavný hygienik s očividnou nadváhou presviedča ľudí o zdraví, ťažko mu niekto uverí. Namiesto toho, aby ste povzbudili MUDr. Bukovského v jeho úsilí posilňovať prirodzenú imunitu, nazvete ho bláznom a osočíte jedného z mála slovenských lekárov, ktorí sa zaujímajú v prvom rade o zdravie človeka a až potom o jeho choroby.

Nesúhlasím s Vami, že by mal vrátiť titul, naopak, tituly by mali vrátiť všetci lekári, ktorí sa nesnažia o to, aby sme boli zdraví, ale aby mohli do nás pchať lieky a Vašimi „odborníkmi“ tak milované séra.

Poznám lekárov, ktorí si myslia to isté čo Bukovský, ale zbabelo mlčia. Proste sa boja. Mám podozrenie, že ani vo Vašom štábe odborníkov nie sú všetci Vášho názoru, len oportunisticky si myslia svoje a zdieľajú Váš názor, lebo sa Vás boja. Kto by sa už nebál spasiteľa.

Otázka č.2: Na alebo S covidom?

Podľa štatistík umrelo na Slovensku – chcel som na písať NA kovid 44 ľudí, ale píšem tak, ako si to už nenápadne upravili naše médiá – namiesto NA kovid sa už umiera S kovidom. Aj tu ste si uvedomili, že sa Vám nedarí robiť z ľudí bláznov a presviedčať ich o smrtnosti kovidu, keď pri každom mŕtvom sú aj iné diagnózy.

Takže na Slovensku umierame NA choroby, ale pri kovide umierame S kovidom. Pokiaľ sú mediálne informácie správne, tak NA kovid na Slovensku ešte nikto neumrel. Umrel len S kovidom.

Otázka č.3: Je 44 viac ako 30.450?

Vyhlásili ste, citujem: „Nebudem počúvať názory tých ľudí, pre ktorých zdravie a iných ľudí nie je hodnotou“. Kovid trvá od marca, to je sedem mesiacov. Za ten čas u nás umrelo nie naň, ale s ním 44 ľudí. Za ten istý čas umrelo u nás 30.450 ľudí. (Denne u nás umrie 145 ľudí).

Chápem Váš vrúcny vzťah ku kovidu, len sa obávam, že chorí s inými diagnózami na ktoré umiera neporovnateľne viac ľudí, si Vašu pozornosť rovnako zaslúžia.

Ja a mne podobní nechápeme, že pre Vás je 44 mŕtvych viac ako 30.450. Ak nás budete presviedčať, že vo svete umrelo na kovid 988.000 ľudí za sedem mesiacov, tak Vám odkazujem, aby ste si ťukli do gúglu kde nájdete informáciu, že za ten istý čas umrelo vo svete 20.580 miliónov ľudí na iné diagnózy.

Otázka č.4: Máte záujem na tom, aby sme sa báli?

Každý vie, že strach a negatívne myslenie sú živnou pôdou pre choroby.

Prečo nevyzvete novinárov, aby sa správali zodpovedne a nevyvolávali paniku a strach? Prečo ich ako predseda vlády nevyzvete, aby súčasne s číslami o mŕtvych na kovid (prepáčte S kovidom) uvádzali aj čísla úmrtí na iné diagnózy?

Predstavte si, že by hlásateľka televízie povedala: Dnes umrel na Slovensku na kovid jeden človek, na ostatné diagnózy umrelo 145 ľudí. V tej chvíli je po strachu! Prečo nevyzvete novinárov k pravdivému a vyváženému informovaniu? Prečo akceptujete každodenné šírenie týchto strašidelných hoaxov – informácií vytrhávaných z kontextu?

Alebo máte záujem na tom, aby sme sa báli? Prečo nevyzvete novinárov, aby navštívili ľudí, ktorí kovid prekonali a nepodelili sa s nami o svoje skúsenosti? Vari sa bojíte, že nám pravdivo povedia, že sa necítia byť chorými, ale sú len súčasťou Vašich „strašidelných“ štatistík?

Otázka č.5: Sme dilinovia?

To si vážne myslíte, že, sme takí - prepáčte, použijem podľa Vášho vzoru expresívny výraz - dilinovia, aby sme uverili tomu

  •  že v nákupných centrách je bez kovidová zóna tam, kde sú reštaurácie a inde na nás číha kovid?
  •  že v divadle sa kovid šíri len párnymi radmi a nepárnym sa vyhýba?
  •  že na svadbe, kde je tridsať ľudí kovid nehrozí, ale kde je ich tridsať jeden začína svoju smrtiacu misiu?
  •  Skutočne si myslíte, že zaslintané rúška so zvyškami od desiaty, povaľujúce sa v školských šatniach medzi prezuvkami, školákov ochránia?
  •  že rúška žien zababrané zvnútra od rúžu ženy ochránia?
  •  že prípustná plocha na jedného človeka 10 štvorcových metrov v obchode má zmysel v porovnaní s desiatkami, ba stovkami tisíc ľudí, ktorí sa na celom Slovensku tlačia ako   sardinky ráno a večer v hromadnej doprave?
  •  že v parlamente môže vedľa seba sedieť 150 ľudí a v kostole či v divadle nie?
  •  že vystrašený mladík, ktorý šliape do kopca na bicykli s rúškom vlhkým od slín bude odolnejší?
  •  že ľudia s bronchitídou, ktorí sa pri nosení rúška doslova dusia, budú zdravší?

Otázka č.6: Nemáte ľudí spájať a nie deliť?

Nemusím byť odborníkom, aby mi bolo jasné, že každá choroba má príznaky. Pri chrípke mám teplotu, kašlem, kýcham a keď teplota skončí a prestanem kýchať a kašľať, som vyliečený. Vy sám však vravíte, že mnohí z tých, ktorí boli pozitívne testovaní na kovid vôbec nevedeli, že ho majú a – opäť Vás citujem: Behajú medzi nami tisíce ľudí s kovidom.

To teraz budeme donekonečna dokola testovať všetkých občanov? A čo ak mi v stredu po teste povedia, že kovid nemám a vo štvrtok ho dostanem? Nebudem mať príznak a budem pokojne žiť a pracovať, bez toho, že by som tušil, že som – podľa Vás a Vašich odborníkov, smrteľne chorý?

Vy máte ľudí spájať a nie deliť. Každý, kto nemá Váš názor je nepriateľ. Každý kto sa pýta (napríklad ja, žiaľ odpovede nedostávam) je pre Vás a Vami vystrašených konšpirátor a nepriateľ.

Je mi jasné, že dajaké opatrenia prijímať musíte, ale ešte som od Vás a od Vašich odborníkov, na rozdiel od Bukovského (okamžite by som ho povolal do krízového štábu), nepočul, aby ste ľudí vyzvali k tomu zásadnému opatreniu – k zdravému životnému spôsobu, k posilňovaniu svojej imunity! Toto je základné opatrenie, ktoré by ste mali ľuďom poradiť.

Viem, z toho nebudú kšefty pre farmáciu, ale Vašou psou povinnosťou je starať sa, aby boli ľudia zdraví a nie vystrašení.

Ak nám budete velebiť rúška, séra a dvojmetrové odstupy, obávam sa, že tých, ktorí to budú ochotní rešpektovať, bude stále menej.

Takže, pán premiér, prosím zodpovedzte tieto otázky, ktoré si tí, ktorí ešte nestratili zdravý rozum permanentne kladú.

Keď máte Boha pri sebe, presvedčte nás a budeme vás rešpektovať!

Dodatok:  K spomínanému článku prebehla na sociálnej sieti diskusia. Diskutovať mohol každý, ktorý sa registroval a následne sa prihlásil do účtu. Po prečítaní diskusie, každý si mohol odpovedať, či tam bola pravda alebo hoaxy?

https://www.infovojna.sk/article/banas-pan-premier-to-si-vazne-myslite-ze-sme-taki-dilinovia-ked-mate-boha-pri-sebe-presvedcte-nas-a-budeme-vas-respektovat

Zdroj: Facebook Jozef Banáš

* dilino je hlúpy, často pochabý človek (často nadávka)