Posledné hlasovanie o potratoch v NR SR odkrylo úpadok strany ZA ĽUDÍ. Naznačilo pnutie na slovensky spôsob a začiatok spájania sa s vidinou (dočasných) krajších začiatkov.

Zásadnú rolu v tejto  politickej hre zohral podpredseda parlamentu J.Šeliga. Spomeňme si, ako sľuboval, že zo slušnej ulice do politiky nepôjde. Na predminulej schôdzi, kde nielenže verejne vyjadril podporu tejto norme, ale aj aktívne hlasoval s cieľom, aby prešla. V priebehu necelých troch týždňov, prešiel do druhého tábora. Ak si uvedomíme, že je to pôvodne káder KDH, je to viac než prekvapujúce.

Liberálny poslanec v klube ZA ĽUDÍ M.Kollár toto obrátenie Šavla na Pavla na svojom facebookovom statuse okomentoval nasledovne. „Interrupcie nebudú obmedzené. O jeden hlas, napríklad o ten Jurajov.“ Rola J.Šeligu pri potopení tohto zákona však bola podstatne dôležitejšia, ak nie kľúčová.

Ešte ražnejšie bolo vyjadrenie J.Čarnogurského st. na svojej stránke. Hlasovanie J.Šeligu pri Záborskej zákone o potratoch sa ukázal ako „najväčší podvodník v slovenskej politike“.

J.Šeliga predsedal tejto schôdzi. Pri absencii konzervatívnych poslancov takticky využil a svojvoľne a bez akéhokoľvek rozumného odôvodenia presunul bod číslo štyridsaťštyri, čo bol Záborskej predmetný zákon a parlament ho prerokúval hneď na začiatku schôdze ako bod číslo štyri. Tu sa ukazuje sa, že vo vnútro koaličnom boji sú dovolené všetky prostriedky, nikoho totiž  vážne netrápilo, že J.Šeliga týmto krokom hrubo porušil rokovací poriadok. Nakoniec za zákon zahlasovalo len päťdesiatosem poslancov.

Ukázalo sa, že poslanecký klub ZA ĽUDÍ živorí ... a poslanci ZA ĽUDÍ sa rozpŕchnu ako ovce pred vlkom.

Pôvodne sa členovia ZA ĽUDÍ definovali ako umiernení konzervatívci, aj keď súčasťou strany bola vždy silná liberálna frakcia.

Nadpráca J.Šeligu a zásadná zmena jeho postoja, poznajúc jeho politickú prelietavosť, až tak neprekvapila. Kto prekvapil, bol postoj J.Žitňanskej, ktorá tesne predtým spolu s J.Šeligom podporila zákon v druhom čítaní, už o minútu neskôr vytiahla hlasovaciu kartu. Zaráža J.Žitňanská, ktorá bola bývalou podpredsedníčkou KDH, následne bola v strane s Lipšicom (2012) a je bývala euro poslankyňa.  

Záver a prognóza

Strana ZA ĽUDÍ to ma spočítane, úmerne tomu vzrastá politicky význam SaS. Klub SaS, ktorý má 13 poslancov, rozšíri sa o liberálnych poslancov ZA ĽUDÍ. Ak by ich počet bol sedem a viac, znamenalo by to zásadné posilnenie Sulíka v rámci koalície. Bez ním kontrolovaných poslancov by I.Matovič stratil parlamentnú väčšinu, zároveň by strana ZA ĽUDÍ nasledovala cestu strany #Sieť na cintorín dejín.

Tu netreba podceniť politicky čuch Sulíka rozložiť terajšiu koalíciu. Skúsenosti ma dostatok. Rozloženie Radičovej vládu (2011) sú pre neho k nezaplateniu. K tomu ma dnes pred sebou červené súkno, povaliť Matoviča. Spomeňme si pomalú nenápadnosť pri uzatváraní fitnesov, v prvej etape pandémie, osobnú účasť ako podpredseda vlády na proteste proti vláde, ktorej je členom a ostentatívne konanie nenosiť na verejnosti rúško, pričom za takýto verejný prešľap prišiel o kreslo minister zdravotníctva ČR ... a Matovič je nečinný, čím sa sám vyraďuje od „koryta“.  

K tomu treba pripočítať aktivity PS, blízke liberálnym programom SaS a aktivita HLAS SD, ktorá smeruje v príhodný čas sa rozšíriť o členov PS.   

Použitý zdroj: www.davdva.sk/roman-michelko-o-kulturnych-vojnach-v-koalicii/