Politikom sa neverí. Politici sa kontrolujú.

Verí sa v boha, verí sa v prírodu, verí sa v krásu, verí s v myšlienku, ideu.

V politika sa neverí, a kto v neho verí, je idiot.

Karel Kryl (1992)

Udalosťou mesiaca boli tri kola celoplošného testovania na COVID-19. Tu treba pripomenúť, že vďaka testovaniu stávame sa číslami pre farmaceutické spoločnosti. Možno nepostrehneme, že bez nášho súhlasu smerujeme k zmene chovania, napríklad, ako na 10 dni sme „odložení“ do karantény (spomeňme s problémy a spôsob karantény po Slovensku) alebo vyhlásený núdzový stav, ktorý bol na hrane zákona.

Môžeme oponovať, že karanténa je potrebná. Áno je, ale súčasne so sebou nesie prvok ovládnutia, straty našej pozornosti. Sociálni „architekti“ môžu využívať naše (dobrovoľné) adaptovanie a my ich potreby vykonávame bez frflania. Čím viac sa budú preferovať čísla na úkor ľudí, tým viac sa stávame pasívni, čím si podpiľujeme náš priestor osobnej slobody.

Ak tlak na ľudí sa bude zosilňovať, budú sa zoslabovať vzťahy napr. pacient - lekár. Toto nie je obžaloba testovania, ale vyrieknutie občianskeho ortieľu, že vzťahy čísiel a testov či vakcín sú limitované. Po prekročení únosnosti, človek zoslabuje svoju prirodzenosť, stráca schopnosť potreby komunikácie s ľuďmi (karanténa, sociálne siete,...), čo je základom ľudskej spoločnosti.

Ak to prekročí prah únosnosti, zostanú čísla a grafy, čím dobrovoľne dávame priestor umelej inteligencii. Ju nezaujímajú štatistické čísla, ona nepotrebuje ľudskú komunikáciu, nedokáže sa nám pozerať do očí, z ľudí sa stávajú štatisti, sme hnaní do náručia digitalizácie či 5G.

Ak odhliadneme od testovanie v okresoch na Orave a Bardejove, na Slovensku sme mali 3 testovania. Prvé kolo bolo celoplošné, druhé v 45 červených okresoch, obe boli dobrovoľne, ale vynútené na rozdiel od Rakúska. Tam bolo tiež testovanie, nie celoplošné, ale cielene zamerané na rizikové skupiny, ale bolo dobrovoľné !!! Rakúšania si vážia slobodu, povinné testovanie je pre nich neprijateľné. Tretie kolo bolo v mestách a obciach kde počet infikovaných bol 0,7% a viac, bolo dobrovoľne.

 

Testovanie

Účasť

Celkom testovaných

Pozitívne infikovaných

     %

  Poznámka

           

31.10.-1.11.

SR

3.625.332

38.359

   1,06  

  Okres 3,22%

 

Čadca

14.514

412

   2,83

 

 

         

7.-8.11.2020

SR

2.044.855

13.509

   0,66

  Okres 0,97%

 

Čadca

12.492

136

   1,08

 

 

         

21.-22.11.2020

SR

110.669

2582

   2,26

 
 

Čadca

3.147

51

   1,62

 

 

Pohľad na počty testovaných v troch kolách vyznejú už nie presvedčivo matovičovsko  úspešne. Pri prepočte vychádzalo sa s prepočítania počtu voličov vo voľbách do NR SR 2020. Účasť v meste Čadca bola 12.092/62,65%. V prepočte počet obyvateľov nad 18 rokov bol 19.332. Ak k tomu pripočítame počet obyvateľov od 10 do 18 rokov (1.965), celkový počet obyvateľov od 10 rokov veku v meste bol v čase testovania 21.297. Potom účasť obyvateľov v meste Čadca bola v 1.kole 68%, v 2.kole 59% a v 3.kole 15%.

Premiér I.Matovič sa čuduje a hovorí hovorí o nepochopení celoplošného testovania. Má pravdu? 

Tretie kolo bolo „referendom“ dôvery a zároveň výrazom vzdoru občanov na povinnú účasť  na testovaní a o spôsobe, ako vláda riadi pandémiu COVID-19.

Premiér si neuvedomil, že nespája, ale polarizuje spoločnosť. Národ potrebuje vzory, ak nie sú, tak národ postupne degeneruje, začína byť apaticky a možno aj ľahšie ovládateľný.

Tlačovky premiéra sú o ňom a zabúda na ľudí. Svojimi postojmi dáva najavo, že súčasní politici, nie sú politikmi s veľkým P, sú iba ľudovými bavičmi, ktorí sú „financovaní“ z našich daní. Zabúda sa, že verejne činne osoby by mali vzbudzovať úctu a dávať nádej, nemiešať verejné s osobným.

Politici by nemali urážať tých, ktorí prejavili statočnosť svojou účasťou na protestnom pochode 17.11. Dali signál, že súčasná politika naháňa strach a psychické zdravie v spoločnosti upadá. Ak k tomu pripočítame pozadie ataku na sociálne situáciu rodín, keď vláda odpustí bankám odvody, ak 90 tisíc deti nemá doma tablet, lebo situácia v rodine je na úrovni biedy, potom slova ministra Naďa na adresu, tých ktorí prišli na protestný pochod je úbohé a prízemné.

Politici zneužívajú poznanie, že občania svojimi povahami a túžbami kmitajú celý život medzi dvoma mantinelmi, potrebou bezpečia a potrebou nezávislosti. 

Najdôležitejšie pre Slovensko v nasledujúcom období  by malo byť, aby politici sa dali na cestu vytriezvenia od moci, aby vystúpenia pri mikrofóne nebolo pre nejedného z nich vrcholom, ale začiatok osobnej nápravy.

Majme na pamäti slová štátnika a rečníka Démosthenésa (384-322 pred n.l), ktorý nám nechal posolstvo pre nasledujúce voľby  „Než človek niekomu venuje dôveru, má sa pozrieť na jeho charakter“.