Ľutovaním sa nič nevyrieši, prácou na sebe áno

Marcová reštrukturalizácia vlády nesie v sebe posolstvo, nič sa nestalo, len stoličky si vymenili. Bola to rošáda či fraška, ktorá plodí chaos, napätie a duševné zdravie nás „požiera“. Vrcholom tejto „geniálnej“ trápnosti je, že rozum spadol do „gati“, bola vymenené „charizma“ osobnými egami. Výsledkom je, že cap sa stal záhradníkom, „revolucionári“ ako Remišová, Grőhlich, Korčok a Sulik jasajú, že druhá Matovičova vláda utŕžila výhru v podobe straty 6 poslancov, čím 4K stratila ústavnú väčšinu. 

  

Posledný deň v mesiaci marec mohol byť ale nebol dňom menovania novej vlády. Pani prezidentka sa nechala vtiahnuť do pošetilej hry. V „srandovný“ deň vymenovania 2.matovičovej vlády jej vtisla nelichotivý prívlastok, prvoaprílová a rozpačitá. Punc originality jej dali Remišová, Kolíková, Sulík, Korčok, Grőhling ale aj Krajniak, ktorí podali demisiu, aby sa za pár hodín sa do nej neokrôchane vteperili. Podobne, ako sa to stalo s núteným stavom, ktorí môže trvať až ... do nevidím. Konanie I.Matoviča všade na svete by znamenalo jeho politicky koniec. On ako politik nemal rád fakty, ale za to máme jedinečného politického dramatika.

Trefne okomentoval E.Chmelár rozdiely vo vláde „Mali ste husté reči, ako sa s Matovičom nedá vládnuť a potom vymeníte Hegera za Matoviča a Matoviča za Hegera  a zabudnete na všetko, čo ste tvrdili“.

E.Heger o I.Matovičovi povedal „rozumie verejným financiám veľmi dobre. Je to kompetentný človek“. Pre novinárov zostáva I.Matovič populárnym výrokom, mňa sa na verejné financie nepýtajte, spravuje ich Pavlínka, lebo tomu ja nerozumiem.

R.Sulík tiež podporil hlas Hegera, povedal „Ja som pripravený dať tomu šancu a viem, že Igor Matovič na to má“. Väčšina zase vie, že idylka vydrží iba do zostavovania rozpočtu 2022 na jeseň.

Pandémia nám ak nerastie, tak sa stabilizovala na úrovni, kedy horliví prívrženci nútenej správy si „mydlia“ ruky. Podľa nich, pandémia sa úspešne zvláda, my zase vieme, že iba na tlačových besedách. Výstižne to napísal o politickej (ne)kultúre  Š.Švec „ Za okrúhly  stôl sa zvolávajú odborníci zvyčajne až vtedy, keď je už všetko totálne na - kosoštvorec“. 

Pred pár rokmi mráz prichádzal z Kremľu, tak ako to popísal Z.Mlynář vo svojej knihe. Ak by sa mala opísať súčasná vláda, tak vláda prináša prefíkanú bezvládnosť a neľútostný boj medzi stranami a egami. Podľa spôsobu odstúpenia (na pár hodín) a zároveň ich prilepenie na stoličku dá sa posúdiť morálna a mravná kvalita ministrov.

Rétorikou ministri žijú v presvedčení, že v nich nepulzuje „poroba“ politickej moci, nie sú vyprahnutí poznaním, nemajú zranenú prirodzenosť, nie sú náchylní na zlo, čo u ostatných „postihnutých“ vedie k omylom vo výchove, sociálnej činnosti a hlavne v politike. Tomu sa povie zdravé „sebavedomie“, ktoré vedie do politického pekla. Ešte dobre, že minimálne 600 tisíc obyvateľov Slovenska vie svoje. 

Keci o národe, o budovaní blahobytu sú obyčajne jalové teátra. Už v krčme, ak „diskusia“ prekročí prah ideovej únosnosti, hneď to vyriešia. Aktéri si dajú po papuli a výsledkom je, že všetci vedia kto ma pravdu. Oni sa nezaťažujú svojou ješitnosťou a svojimi egami, oni žijú pevne pripútaní k matičke zemi. Pre nich platí, že žiaden strom nerastie do neba, čo sa nedá povedať minimálne o „6.

Za Kolikovou ostal mŕtvy Lučanský a spackaná súdna reforma. Možno nie náhodou pre ňu sú určené slová J.Jouberta „Spravodlivosť bez sily a sila bez spravodlivosti sú dve nešťastia“.

Korčok pri hybridných zbraniach mentálne zamrzol v studenej vojne a pošramotil naše vzťahy s V4 aj s Ruskom. Minister Naď podporil svojho kolegu názorom, že Rusko využíva SPUTNIK V na svoju propagandu a hybridnú informačnú vojnu. Aspoň ľudia tam dolu vedia svoje.

Minister školstva a kultúry ako jedna mater mala. „Realita ostatných mesiacov ukazuje, obe ministerstva systematicky pracujú na likvidácii kultúrnej a pedagogickej  tlače. Od začiatku minulého roku nedalo ministerstvo školstva dotáciu ani jednému z pedagogických časopisov, čím de facto nevyhlásilo likvidáciu. Podobne ministerstvo kultúry prostredníctvom svojich kanálov priškrtilo  dotácie niektorým národným časopisom tak, že ocitli na kraji priepasti“ napísal Ľ.Pajtinka a pokračoval  „Kultúra zomiera potichu“. Podľa Shootyho ešte tvrdšie odhalil pôsobenie ministerky kultúry „v pláne obnovy nie je žiadna kultúra ... kultúru netreba, povedala dobre“.  K tomu treba pripočítať snahu likvidovať Maticu slovenskú a Národný cintorína v Martine !!!

Zabodoval minister J.Mičovský, keď I.Matoviča prirovnal k prezidentovi V.Havlovi.

Na záver ešte jedna perlička. Demisia ministra Krajčiho bola  veľkolepou lakovačkou. Zhodnotilo sa pôsobenie a spôsob odchodu  ministra. Malo to jednu nezrovnalosť. Prečo všetci zodpovední pracujú do úmoru, ale počet úmrtí rastie. Jedine vysvetlenie je, že novodobý politicky marketing hovorí, že aj keď sa nedarí, treba pochváliť.   

Na záver sa patrí povedať o novom ministrovi financií v druhej Matovičovj vláde, na ktorého väčšmi ako inokedy platí vyslovená pravda V.Javorského „Smoliar je tvor, ktorý zmešká aj vlak, ktorý nebol vypravený“.