Ukazovateľom skutočného charakteru človeka je,

 čo by robil, keby vedel, že na to nikdy nepríde.

(T.Mcaulay)

Vyhlásenie ministra I.Korčoka voči A.Bláhovi, ktorí svojim ideovým smerovaním je hlasom väčšiny sa stretlo s nevôľou ľudí práce. Diplomacia v sebe by mala niesť noblesu slova, ktorá neuráža, ale vie povedať nepríjemnú informáciu slušne, neurážať iba preto, že minister ma iný názor ako ma jeho politicky protihráč.

Otvorený list ministrovi Korčokovi v súvislosti s podozrením z podpory štátneho terorizmu by mal byť dôkazom, že sloboda slova u nás existuje. Tu treba pripomenúť, že list je otvorený pre každého, ktorý si chce urobiť SVOJ názor a podľa toho bude zaujímať svoje ideové postoje, bez rozdielu, čo si o nich mysli minister. 

List je zverejnený v plnom rozsahu, tak ako bol publikovaný na internete. 

 „Vážený pán minister zahraničných vecí Ivan Korčok,

dovoľte, aby som reagoval na Vaše vyhlásenie, v ktorom ma označujete za "ultraľavicový extrém" a "nebezpečného politika" a v súvislosti s mojou osobou používate výrazy ako "úpadok", "hyenizmus", či "šašo".

Vaša reakcia je plná ďalších hrubých invektív, vyzývate k tomu, aby sa odo mňa sociálni demokrati "dôrazne dištancovali" a kladiete "verejnú otázku, či neexistujú aj právne mantinely, ktoré musia rešpektovať aj politici".

Vážený pán minister,

považujem za mimoriadne nevhodné, že ako hlavný predstaviteľ slovenskej diplomacie používate slovník ako pohonič.

Slovenskí diplomati by mali byť výstavnou skriňou slušného a zdvorilého správania, ktorí na kritiku nereagujú hulvátstvom a osočovaním, ale inteligentnou, vecnou a faktickou argumentáciou.

Svojím grobianskym správaním, pán minister, robíte hanbu slovenskej diplomacii a dovoľte, aby som sa za Vás ospravedlnil všetkým diplomatom, ktorých ste svojim pubertálnym slovníkom ponížili a deklasovali.

Svojimi invektívami ste reagovali na moje podozrenie, či Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky pod Vašim vedením státisícmi eur, ktoré prisľúbilo bieloruskej opozícii, nemohlo nepriamo financovať aj atentát na bieloruského prezidenta Lukašenka.

Vážený pán minister,

či sa Vám to páči, alebo nie, žijeme v demokratickej spoločnosti a slovenská verejnosť si zaslúži vedieť, či tieto peniaze, ktoré posielate opozičným predstaviteľom iného štátu, čo je mimochodom v priamom rozpore s princípom národnej suverenity, nemohli náhodou skončiť v rukách opozičných teroristov, ktorí sa chystali zavraždiť prezidenta Bieloruska.

Ide o logickú úvahu, ktorá pracuje s oficiálnymi faktami. Nerozumiem preto Vašej emotívnej a rozbesnenej reakcii, ktorá Vám ako vrcholovému predstaviteľovi slovenskej diplomacie vôbec nesvedčí.

Je faktom, že ste bieloruskej opozícii prisľúbili státisíce eur a je faktom, že prezident Ruskej federácie Vladimír Putin potvrdil, že došlo k pokusu o atentát, v ktorom mala prsty bieloruská opozícia za asistencie a financovania západných aktérov.

Je preto úplne prirodzené, že očakávame vysvetlenie, kam presne smerovali peniaze slovenských daňových poplatníkov.

Nevidím dôvod, aby ste kvôli tomuto vážnemu podozreniu prskali ako hysterický uzlík nervov. Ľudia majú právo vedieť, kam idú peniaze štátu a na tom nie je nič "ultraľavicové", "extrémne" ani "nebezpečné".

Ja vás nebudem urážať, že ste šašo, ani Vás nebudem nijako inak osočovať.

Vážený pán minister,

mám vážne výhrady k tomu, ako ste zruinovali naše priateľské vzťahy s Ruskou federáciou a ako slepo slúžite americkým záujmom.

Ale moja kritika je vecná a politická a Vaše urážky považujem za prejav Vašej nezrelosti a neschopnosti argumentovať.

V slovenčine na to existuje také milé príslovie: Trafená hus zagágala. Na moje podozrenie ste zareagovali takým podráždeným spôsobom, že to len posilnilo moje presvedčenie, že Slovenská republika kvôli Vám mohla byť súčasťou financovania štátneho terorizmu voči Bielorusku.

A preto podľa zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám v znení neskorších predpisov žiadam o poskytnutie údajov o všetkých finančných tokoch, ktoré išli z verejných prostriedkov ministerstva a jeho rozpočtových organizácií na podporu bieloruskej opozície za roky 2020 a 2021 až do 17. apríla 2021, kedy boli zatknutí príslušníci bieloruskej opozície, ktorí chystali atentát na prezidenta Lukašenka.

Na tento účel malo ísť podľa dostupných informácií minimálne štvrť milióna eur.

Žiadam Vás preto o zoznam mimovládnych organizácií, právnických a fyzických osôb a zahraničných aj slovenských partnerov, ktorí sa takto dostali k finančným prostriedkom štátu za účelom pomoci bieloruskej opozícii či bieloruskej občianskej spoločnosti.

Isto chápete, že ide o vážne indície a preto budete mať určite eminentný záujem čím skôr tento zoznam poskytnúť verejnosti, aby ste vyvrátili podozrenia z terorizmu.

Vašu odpoveď prosím nedopĺňajte žiadnymi vulgarizmami ani invektívami, celkom mi postačia fakty a údaje, ktoré žiadam. Nepotrebujem ani všeobecné frázy o slobode, demokracii a ľudských právach, celkom mi postačí ten zoznam.

Do budúcnosti Vás zároveň poprosím, aby ste udržiavali aspoň dekórum a predstierali, že ste profesionálny diplomat, ktorý sa vie slušne správať.

Rozumiem, že svoje emócie nemáte pod kontrolou, ale pre dobro Slovenska bude lepšie, keď o tom nebudete takto trápne oboznamovať našich zahraničných partnerov.

Vaše zlostné výlevy naozaj nie sú hodné ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky.

S pozdravom,

Ľuboš Blaha poslanec NR SR“