Ruský prezident Vladimir Putin pripravil špeciálny článok pri príležitosti 80. výročia od útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz, čo znamenalo začiatok Veľkej vlasteneckej vojny.

Na Deň pamiatky a smútku, ktorý sa v Rusku pripomína 22. júna, hlava ruského štátu položí kvety k Mohyle neznámeho vojaka a vystúpi s prejavom. V pondelok tiež prebehne v Kremli schôdzka s poslancami Štátnej dumy, v priebehu týždňa potom prezident uskutoční rokovania s členmi vlády krajiny.

 

Fašistické Nemecko 22.6.1941 zaútočilo pod vedením A.Hitlera na Sovietský zväz. Tento dátum sa pre Sovietsky zväz stal začiatkom Veľkej vlasteneckej vojny. Ide o jedno z najtragickejších období Ruska. Na Deň pamiatky a smútku vo všetkých regiónoch Ruska, aj za hranicami krajiny, prebehnú pripomienkové akcie, ktoré budú zasvätené 80-tému výročiu tejto udalosti. O 12:15 tohto bude vyhlásená celoruská minúta ticha.

 

“Hanba Nemcov” Nemecká kancelárka A.Merkelová označila deň útoku Nemecka pod vedením Adolfa Hitlera na Sovietsky zväz za “dôvod na hanbu pre Nemcov”.

 

“Za niekoľko dní, 22.júna, sa uskutoční výročie útoku nacistického Nemecka na vtedajší Sovietsky zväz. Po nemeckom útoku na Poľsko v roku 1939 sa rozpútala druhá svetová vojna, o dva roky neskôr Nemecko otvorilo ďalšiu strašnú kapitolu. Pre nás Nemcov je tento deň dôvodom na hanbu “povedala Merkelová vo videu zverejnenom v sobotu na webových stránkach nemeckej vlády a pokračovala.

 

“Nemecko uznáva svoju trvalú zodpovednosť za zločiny nacistického režimu. To zahŕňa neustálu spomienku na to, čo sa stalo. Nemalo by sa na to zabúdať. Dlhujeme to miliónom obetí a ich potomkom. Z tejto zodpovednosti rastie náš dlh pracovať pre mier a medzinárodný poriadok založený na pravidlách“.

 

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier otvoril v nemecko-ruskom múzeu Berlin-Karlshorst výstavu “Rozsah jedného zločinu. Sovietski vojnoví zajatci v druhej svetovej vojne “.

 

Vo svojom vystúpení povedal: “Od prvého dňa bola nemecká kampaň vedená nenávisťou: antisemitizmom a antiboľševizmu, rasovým šialenstvom proti slovanskému a ázijskému národu Sovietskeho zväzu. Tí, ktorí viedli túto vojnu, zabíjali vo všetkých smeroch, s bezprecedentnou hrubosťou a krutosťou. Tí, ktorí za to boli zodpovední, ktorí vo svojom nacionalistickom šialenstve dokonca odkazovali na nemeckú kultúru a civilizáciu, na Goetheho a Schillera, Bacha a Beethovena, znesväcovali celú civilizáciu, všetky princípy ľudstva a práva. Nemecká vojna proti Sovietskemu zväzu bola krvavým barbarstvom“.

 

https://www.armadnymagazin.sk/2021/06/21/putin-napisal-clanok-pre-nemecky-dennik-k-80-vyrociu-utoku-nacistov-na-sovietsky-zvazotvoril v nemecko-ruskom múzeu Berlin-Karlshorst výstavu “Rozsah jedného zločinu. Sovietski vojnoví zajatci v druhej svetovej vojne“.