Začiatkom leta, v čase uvoľňovania „zviazaných“ epidemiologických opatrení začali prázdniny. Svoju šancu vycítili horlivci túžiaci po teplých vodách Zanzibaru či Chorvátska. Zodpovední rekreanti si vedia zodpovedať na otázku, aký je rozdiel medzi slnkom v Zanzibare a napríklad krajom pod Babiou horou? Odpoveď je jednoznačná - slnko je všade rovnaké, líši sa len exotikou, tóninou emócii a finančnými možnosťami. Bolo by zaujímavé vedieť, ako a kde dovolenkujú naši politici, či náhodou u nich neplatí, kážu vodu a pijú víno?

 

Ako si potom majú ľudia „dolu“ vysvetliť podľa T.Druckera „drzé“ výhody pre politikov a úradníkov, ktorí budú mať výnimky z povinnej 14 dennej karantény. Hlavne že všetci sme rovní, iba niektorí sú viac. Nie je to plazivé (pomalé) zavádzanie papalášstva na úroveň pred rokom 1989?

Vyznávači Zanzibaru či Chorvátska nie celkom pochopili, prečo vláda ma obavu z ich návratov, aby sa neopakoval minulý rok. Nech mementom je koniec januára 2020, kedy podľa štatistik bolo v lyžiarskych strediskách v severnom Taliansku do 30 tisíc lyžiarov zo Slovenska, ktorí po príchode zadali príčinu ohrozenia Slovenska pandémiou.

Pripomínajme si, že štát nás neochráni, on vytvára podmienky ako sa máme chrániť. Potom ostáva iba na našom aktívnom snažení byť zdravý, ako sa budeme chovať sami k sebe a ostatným. Napríklad, ak vstúpime do obchodu, mali by sme rešpektovať opatrenia napr. odstupy a mať rúško. nie, že musíme, ale chceme. Ak sa tak nestane, doplatíme na ľahostajnosť všetci, obchod bude zatvorený.

Ak vláda ma strach z návratov, prečo neponúkne alternatívu, účinne pomôcť cestovnému ruchu. Prečo nezvýhodni domácich dovolenkárov, neposkytne im v období prázdnin 2021 každému pracujúcemu poukážku v hodnote napr. 100 €? Výsledkom bude zníženie infikovaných, ktorí sa vrátia z exotických krajín a zároveň sa pomôže ekonomike. Že by dôvodom nečinnosti koalície bol strach z „dankového daru“ Slovensku?  

Posledný kolaps s prechodom hraníc pre pendlerov je dôkazom, že minimálne ministri za to zodpovední  sú „odtrhnutí“ od života. Nie iba zákazy, ale pomôcť a nie ako keby sme im závideli, že robia v zahraničí.

Nie najšťastnejšie sú strašenia s pandémiou v médiách. Každý deň média prinášajú nové rekordy a nebezpečné scenáre. Spomeňme si ako to vypadalo na začiatku pandémie, keď politik bol viac ako vedec !!!

Vláda ma ťažkú úlohu, aby zvládla pandémiu. Podmienkou je, aby pracovala v prostredí  novej kvality správania sa ľudí. čo je pri jej upadajúcej dôvere úloha nadľudská.

Bohužiaľ, za všetkým trčí prehlbujúca sa nedôvera k vláde. „Opičky“ a vybíjanie sa v maličkostiach nepomáhajú Slovensku, nepomáhajú ekonomike, ale nás v zahraničí zosmiešňujú.

Zásadou takejto politiky dobra je, čo vláda schváli. občania nie že musia ale chcú dobrovoľné dodržiavať. Ak sa nájdu jedinci, ktorí nedodržujú opatrenia, potom by mal nasledovať „trest“, možno tak ako v minulosti klietky hanby.

Nová kvalita života pre nás bude si na dlho nedosiahnuteľná. Pre Švédsko  je to je to každodenný obraz ich zdravého spôsobu žitia.

Švédska sila „národa“ vyviera z prirodzenej potreby jednotlivca starať sa o svoje zdravie a o prírodu. Švédi veľa športujú, zdravo sa stravujú, ctia sú súdržnosť. Ak príde potreba sa zjednotiť, urobia tak, obmedzia svoje potreby, ak to pomôže spoločnosti. Pre nich je to životodarná energia „prírody“. Preto pandémiu prežili omnoho efektívnejšie, ako tie vlády, ktoré tvrdými opatreniami zbytočne sa zbavovali spoločenskej súdržnosti. Preto vo Švédsku zostali otvorené reštaurácie, základné školy (!!!!) a boli povolené voľno časové aktivity. Zatvorené boli iba dôležité vládne budov a knižnice. 

V Česku vláda dala prísľub, že očkovanie bude dobrovoľné. U nás pravý opak, platí musíš, ak nie bude represia. To odporuje zdravému rozumu a štát sa stáva triedičkou, ktorá generuje ľudí dvoch kategórii !? Najnovší ideový stret hrozí pri návšteve pápeža. Ateistická vláda sa takto pasuje do role „ochrancu“ cirkvi a pripúšťa, že neočkovaných nepustí na stretnutie s najvyšším predstaviteľom rímsko - katolíckej cirkvi.