Problémom je, že absentuje morálka a presvedčenie

Začať komentovať znovu oslobodenie Afganistanu nie je možné bez zmienky o fotografii, ktorá obletela svet. Bojovníci islamského Talibanu so zbraňami v kancelárii bývalého afganského prezidenta v Kábule v púštnom oblečení. Týmto okamžikom bolo dovŕšená tálibánska revolúcia, ktorá vyhlásila islamsky kalifát.

 

Západ utŕžil porážku. V krátkom čase po Iraku, Sýrii a Lýbii dostal do vienka opäť vojenskú prehru. Pritom za ten čas rozštvrtil Ukrajinu a Čína nastúpila súboj so západnou civilizáciou.

Dovŕšením sporu s Afganistanom je povýšenecká expanzia Západu, hlavne USA a neujasneného vedenia NATO pri zasahovaní do vnútorných vecí týchto krajín. Nakoniec ich zradili, opustili a nenaplnili ich očakávania. To kľúčové v „zosypaní sa“ Afganistanu je, že NATO a USA sa nepoučili z neúspechu Sovietskeho zväzu, ktorý okrem podmanenia si Afganistanu chcel sa strategicky priblížiť k brehom Indického oceánu. Ukázalo sa, že Západ už nemá potenciál vnucovať im svoje usporiadanie a kultúru na obraz svoj. 

V Afganistane sa na misiách za 20 rokov vystriedalo 11.500 českých vojakov, Slovensko tam malo 4 tisíc spojeneckých vojakov.

Taliban zvíťazil a scény z Kábulu pripomínali americký „útek“ z Vietnamu. S Vietnamom ma Afganistan podobný vrtuľník na streche ambasády USA ako bol v Saigone v roku1975.

Americká vojenská propaganda toto zásadne odmieta. „Nie je to Saigon“, vyhlásil minister zahraničných vecí USA A.Blinken na CNN. Toto sa týkalo aj afganských pomocníkov, ktorí  pracovali s našimi orgánmi. Na rozdiel od ministra, svet hodnotí ozdravujúcu „misiu“ ako zlyhanie NATO a USA.

Pre predstavu, výzbroj a výcvik afganskej armády stál do 90 mld dolárov. Vklad Slovenska bol 220 mio €, Česko investovalo 20 mld Kč a americké dobrodružstvo stálo 3 bilióny dolárov.

S prehrou, ktorú utŕžili spojenecké vojská NATO je spojené aj Slovensko, ktoré bolo súčasťou misie. Utŕžili sme najpotupnejšiu  a najbizarnejšiu porážku v novodobej histórii. 

Bojovníci Talibanu obsadili Kábul rýchlosťou, ktorou boli sami zaskočení. Fúzatí mladíci v zaprášených šalvar kamízoch (tradičný odev), s jednoduchými ručnými zbraňami a „pozostatkom“ ľahkých vojenských vozidlách Afganistanom prešli a porážka starého vedenia bola dokonaná. Zatiaľ Taliban, vlastne jeho vláda, ktorá nevzišla z volieb sľubuje mier, presviedčajú o svojich najlepších úmysloch, vzdelanejšia časť spoločnosti sa snaží dostať z krajiny.

S vrcholiacou zmenou charakteru Afganistanu sa prelínala druhá dráma. O odchod sa usilovali desiatky tisíc obyvateľov, hlavne tí, ktorí spolupracovali legitímne aj s našimi a spojeneckými orgánmi. Aj napriek prehláseniu Talibanu, že nebudú stíhaní v ideologickom zvrate necítia sa v bezpečí. Ak do úvahy vezmeme, že na letisku bolo niekoľko tisíc civilistov, ktorí spolu s vojenskými a domácimi bezpečnostnými zložkami, všetci chceli hneď a odrazu odletieť, pripomenulo nám to rok 2015.

Objektívne, situácia s odvozom rizikových osôb bola zložitá. Napriek tomu, ak my sme doviezli na dvakrát 24 a 28 osôb, premiér, ministri obrany a ZV, ktorí ďakovali všetkým zúčastneným, predsa tu niečo nehrá. Ak Američania odviezli v prvých dňoch 13 tisíc svojich, dá sa to pochopiť, lebo odletové letisko bolo pod správou USA, Veľká Británia 1200 osôb, Nemecko 900, Česko odviezla na tri krát 195 osôb z toho bolo 170 domácich osôb, ktoré spolupracovali s Českom.

Na jazyk sa tlačí otázka, nie je to porážka západnej (euroatlantickej) civilizácie znakom konca s dychom?

  1. Šándor pichol do osieho „hniezda, povedal “Musíme pripustiť, že nás neriadia elity. Je mi ľúto to povedať, ale ak bude EK zložená z politikov druhej, tretej kategórie tak, aby tým domácim neškodili ... pozrite sa na Ursulu von der Leyenovú. Ja som to hovoril: zdecimovala Bundeswehr, viac ako maršal Žukov Hitlerov wehrmacht, a je to politik, ktorý by mal riadiť EK? To je jednoducho celý problém, že my sme ťahaní udalosťami, nijako ich nepredvídame, nie sme ich schopní predvídať.“ Ďalej sa pozastavil nad skutočnosťou, že počas dvadsiatich rokov okupácie sa zvýšila produkcia ópia. „Veľakrát ópiové lány strážia vojská NATO“ upozornil generál.

 „Na Slovensku je zásadným excesom zvyšovanie výdavkov na zbrojenie v čase, keď mnohé kapitoly rozpočtu trpia „suchotou“ a sú postihnuté dopadmi pandémie. Mediálne podporovaný cieľ výdavkov na obranu vo výške 2 % HDP a nákup nových zbraní je nesprávnym krokom. 

Súčasné vedenie ASR sa „trasie“ radosťou, že sa blíži doba, ktorá splní náš záväzok, každoročne prispievať 2 % HDP, kedy HDP na Slovensku je vo výške 105,1 mld dolárov (2019).

Netreba opakovať, že samotné USA vydávajú na zbrojenie asi 11-krát viac peňazí ako Rusko a napriek tomu nemajú také vojenské úspechy, aké by sa očakávali pri výške ich výdavkov. Aj aktuálny príklad z Afganistanu ukazuje, že nákup nových zraní nie je garanciou úspechu. Tamojšia oficiálna armáda bola vyzbrojená veľkým množstvom moderných zbraní z krajín NATO, pri stretnutiach s podstatne horšie vybaveným a menej početným Talibanom však zlyhala. Problémom je, že absentuje morálka a presvedčenie.

Dôsledkom je, že problém Afganistanu je vďaka našej „pomoci“ v rámci NATO aj problémom Slovenska. Vyzbrojujeme sa novými zbraňami, odmeny vojakov sa zlepšujú. Nie je ochota Slovákov bojovať za to, čo sa píše v našich strategických dokumentoch ako napr. Bezpečnostná stratégia nízka? Väčšina potenciálnych účastníkov a ani profesionálnych vojakov sa však nebude hlásiť k tradíciám, ako je účasť SR na neúspešných vojnách v Iraku a Afganistane, či vysielanie slovenských vojakov do Pobaltia, kde chránia etnokratickú diskrimináciu miestnych Rusov.

Mladí ľudia, na ktorých má stáť obrana Slovenska, potrebujú vzory, ktoré si zaslúžia úctu a rešpekt. Namiesto mrhania stovkami miliónov na nákup vojenskej techniky, treba veľkorysejšie podporiť povstaleckú tradíciu a strategickým partnerom ministerstva obrany by nemal byť len GLOBSEC, ale napr. aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, veľký ochranca tradícií SNP. To sa vtláča myšlienka, či nie je „boj“ za ovládnutie Múzea SNP kontraproduktívny? Predsa SNP zostáva najväčším počinom novších dejín, veď práve tu Slováci prejavili statočnosť, keď vystúpili proti mocnejšiemu nepriateľovi a dokázali, že chcú sami rozhodovať o svojej budúcnosti. Takú odvahu potrebujeme aj my dnes.“

Afganistan je ukážkou prehry západnej civilizácie, za ktorú zaplatil afgansky národ.

Kalifát (chalifát) je úrad alebo územie ním spravované. Ide o islamskú náboženskú formu vlády, ktorá spája v jednej osobe politického a náboženského vodcu, pretože kalifát je politickým a náboženským nasledovníkom proroka Muhammada.