Slováci majú svoj sviatok 16.11.2021, či sa to niekomu páči alebo nie. V tento deň vysokoškoláci v Bratislave zorganizovali podobný odpor ako bol v Prahe 17.11. 

 Ak 17.11.1939 bol začiatok okupácie, stal sa Dňom študentstva. O 82 rokov bol to začiatok konca komunizmu. Nežná revolúcia 17.11.1989 je zapísaná v kalendári ako Deň za slobodu a demokraciu. V prejavoch politikov odznievali rôzne prejavy o statočnosti a odvahe byť slobodný.   

Každá politická strana vo vlastnom ponímaní si ctila Deň za slobodu a demokraciu.  Matovič sa novinárom vyznal so svojimi „úspechmi“ v boji s korupciou. Hlavného organizátora zhromaždení podľa Matoviča Fica nazval bastardom. Fico zase si prial v kresle hlavy štátu osobnosť a nie dekoráciu a uctil si A.Dubčeka. Prezidentka zase v Devíne zabudla spomenúť A.Dubčeka. Každý ináč, ale všetci sledovali spoločný cieľ, prilákať na svoju stranu nových voličov, predsa treba sa pripraviť, ak by boli predčasné voľby.

Tak ako politické stany aj ľudia práce vyšli do ulíc. Slovensko bolo v znamení protestov proti vláde chaosu. Jediný rozdiel bol medzi prepočtami účasti v RTVS. RTVS treba pripomenúť, že ani najväčší pesimisti by po posledných voľbách (2020) netipovali, že do roka a pol bude mať táto vláda nedôveru štyroch pätín občanov, pritom sa hovorí už o 87%.

Ak „pravoverné“ média nepochopili kde sa rúti posolstvo nežnej, nech poslúži svojim postojom I.Hoffman, ktorý bol v centre nežnej. Dnes už nespieva - sľúbili sme si lásku, sľúbili sme si pravdu len, sľúbili sme si nový deň, dnes stojí na strane ľudí práce, nepatrí už medzi stálice mediálnej značky „Pražská kaviareň“      

Výsledkom 30 rokov vládnutia bez ohľadu, ktorá vláda vládla vnímame náznaky obmedzovanie slobody, rozvrat právneho štátu. Ten kto sa zaberá politikou, prichádza k poznaniu, ako keby sme smerovali do minulosti. Do popredia sa dostáva liberálna autokracia prezentovaná médiami, pre ktoré platí iba ich „predpísaná“ pravda.

Vysokoškoláci ako aktéri nežnej protestujú proti B.Grőhlingovi, plagiátorovi diplomovky, ktorý sa snaží obmedzovať akademické slobody, chce zmeniť vedenia vysokých škôl na vysokoškolské politické centrály. Umelci (okrem hercov) kritizujú ministerku kultúry N.Milanovú.

Po voľbách (2020) koalícia mala ústavnú väčšinu 95 poslancov, kde nadpráca koalície 4K sa scvrkáva na menej ako 75 poslancov, ktorí majú schváliť štátny rozpočet, zdravotnú či súdnu reformu.

Alarmujúcim zostáva, že iba 30 % populácie pozitívne hodnotí odkaz nežnej revolúcie. Nečudujme, že namiesto spomienok máme megaproblém K19, ktorý nám ukazuje veľkú mieru neschopnosti a nedôvery ku vláde, zlyháva riadenie politického systému, ktorý by mal vytvárať  pre občanov optimálne podmienky pre život, čo sa nedeje. Ukazuje sa, že okrem zodpovednosti je tu nedôvera obyvateľov k politickým autoritám, ktorý tento problém nezvládajú aj z dôvodu, že sa prehlbuje inflácia odbornosti a politických čistiek.           

Ak sme pozorne počúvali rečníkov, tak nie vždy vystihli zmysel 17.11. Vieme, že pád   komunizmu u nás neporazili študenti, ani disidenti. Bez pomoci tria Regan – Gorbačov - pápež Ján Pavol II by nebola 10.7.1989 otvorená maďarsko – rakúska hranica, ktorá dopomohla východným Nemcom prejsť slobodne do Rakúsko. Tým sa vytvorili podmienky pre nežnú revolúciu u nás, a až potom sme si mohli začať štrngať kľúčmi.  

Nech poučenie z 17.11. počuje priateľ, ale aj nepriateľ, že naša spoločná túžba by mala prameniť z poznania, že nesmieme sa zmierovať  vecami, s ktorými nesúhlasíme. Slovensko potrebuje politikov, ktorí hája štát a a národ. Ak to nevedia, nech sa učia od Orbána, ktorí háji tézu, že Maďari svoju vlasť, vieru a pôdu nevymenia, ani nepredajú.

Tu treba pripomenúť, že obhajoba národných záujmov a vlastenectva nie je nacionalizmus.

Nesmieme si nechať vziať právo na kritické myslenie a na vzdelanie. A propo, jedno z nosných hesiel nežnej bola žiadosť na akademickú samosprávu vysokých škôl.

Nech odkaz 17.11. počuje každý, že hlásatelia a novátori novej jedinej pravdy aj tak prehrajú rovnako, ako prehrali ich predchodcovia v rokoch 1939 či 1989.

Aj keď žijeme v neľahkej dobe, čerpajme z našej histórie. Aj v pohnutých časoch kultúra ma svoj potenciál prinášať pozitívne endorfíny. Nenechajme si vziať vlastnú tvorivosť , rezignovať na svoje sny, podriadiť sa pravidlám falošnej hry na myslenia v šablónach či ulakomiť sa vábeniu pochybnej lotérie, alebo lacnému vábeniu nezmyselnej ponuke „radovánok“. Premýšľajme a konajme slobodne.