(zamyslenie o Vianociach 2012)

Zberateľ vzácnych obrazov mal syna, ktorému chcel odkázať diala majstrov. Maľby od Renoira, Remrandta aj Picassa zdobili steny ich rodinného domu. Jedného dňa však syn musel narukovať.

 O pár mesiacov dostal otec najsmutnejší telegram svojho života. Mladík padol. Blížili sa práve Vianoce. Ale starý pán sa na ne vôbec netešil. Na Štedrý deň ktosi zaklopal na dvere. Starec sa s nechuťou postavil a šiel otvoriť. Stál tam vojak a v rukách držal veľký predmet zabalený do papiera. „Bol som priateľom vášho syna. Rád by som vám niečo ukázal. Môžem ísť ďalej?“ spýtal sa vojak. Vojak starému pánovi vyrozprával, ako sa z jeho synom rozprávali o umení, a zmienil sa, že on sám tiež maľuje. „Nie som majster, no urobil som pre Vás portrét syna, ako som si ho zapamätal,“  povedal a rozbalil obraz. Dielo bolo bežnej kvality, detailne však zobrazovalo tvár mladíka.

Otec s dojatím prijal dar, a odsunul nabok obrazy vysokej hodnoty, aby preň vyhradil miesto. Vianoce strávil s pohľadom upretým na maľbu, ktorá mu dávala väčšiu potechu než všetky ostatné. Nasledujúci rok muž zomrel. Podľa poslednej vôle mala ísť jeho zbierka obrazov na aukciu práve na Vianoce. Deň akcie nastal, začala sa však predajom obrazu, ktorý na zozname nebol. Licitátor vytiahol maľbu so starcovým synom. „Vyvolávacia cena je sto dolárov. Kto ho vezme?“ spýtal sa licitátor. Nastalo ticho. „Ukážte, čo je zaujímavé, toto je len obraz syna: kto by to chcel?“ zašomral ktosi. „Musíme najskôr predať  tento,“ nástojil licitátor. „Kto má záujem o syna?“ Nik sa však neozval. Po chvíli sa prihlásil sused, ktorý na aukciu prišiel zo zvedavosti . „Ja by som ho teda kúpil, hoci sto dolárov sú všetky moje peniaze. Poznal som tohto chlapca a mal som ho rád.“ Zberatelia sa uškrnuli a licitátor zodvihol kladivko: „Po prvé, po druhé, po tretie“- a obraz mu odklepol. Potom vyhlásil: „Aukcia sa skončila.“ „Ako to? Poďme na tie miliónové diela,“ protestovali zberatelia. „Taká je vôľa starého pána,“ odpovedal licitátor. „Kto vezme syna, dostane všetky ostatné.“

Poučenie: Čo je podstatou Vianoc? Kvôli Otcovej láske je to tak, že kto príjme Syna, dostane aj všetko ostatné. Prijmime ho tieto Vianoce?

Spracované na základe zverejneného článku v KN č.51-52/2021.