Problém totalitarizmu zostáva. Hlavnou hrozbou demokracie nie je skutočnosť, že existujú totalitné štáty, ale totalita je v človeku samom, jeho postojoch a v inštitúciách, ktoré spôsobili víťazstvo autority a vznik závislosti od vodcov.

John Dewey

Dôvera Slovákov s vládou je podľa Eurobarometra druhá najnižšia zo všetkých krajín EÚ. Rok 2021 pre Slovensko písal katastrofický scenár, keď 84% obyvateľov je s ňou nespokojná. Dôvera ku vláde v roku 2021 je podľa prieskumu Trendu (č.50-51/2021) je nasledovná: 0 % (nula !!!) nikto nie je spokojný (svetový unikát ?), historicky sa už nedá toto prekonať. Iba 5% sa domnieva, že vláda urobila veľa dobrého, ale aj zopár chýb, 17%  opýtaných je presvedčených, že vláda neposunula krajinu príliš dopredu, 67% je presvedčená, že je to jedna veľká improvizácia a 11% nevyjadrila sa.

 

Poliaci hodili do Green Dealu vidly? Poľský Sejm na návrh vlády Práva a spravodlivosti (PiS) schválil návrh na okamžité pozastavenie systému EÚ pre obchodovanie s emisiami. Pokiaľ tak únia neučiní, podľa informácii Poľsko požiada krajinu o vystúpenie zo systému. Poliaci takto „hodili“ do Green Dealu (Zelená dohoda) hrable.

„Sejm vyjadril podporu iniciatíve poľskej vlády predložiť na nadchádzajúce zasadanie EP  návrh na okamžité pozastavenie systému EÚ pre obchodovanie s emisiami, alebo na vylúčenie Poľska zo systému, pokiaľ nebude systém reformovaný“, uvádza sa v uznesení dolnej komory poľského parlamentu. Poľské veto emisnému kšeftu ešte viac zamotáva zložitú situáciu, do ktorej sa EÚ dostáva.

Bývalý minister priemyslu ČR K.Havlíček povedal „O poľskom návrhu vieme, revízia systému európskych povoleniek sa práve diskutuje v rámci jednania FiT for 55. Česká republika ako jedna z najpostihnutejších krajín dôrazne upozorňuje na nepredikovatelný rast cien emisných povoleniek a rast cien energií. Poľský návrh je síce radikálny, vieme, že nemá oporu v legislatíve a bude ťažko hľadať podporu v EÚ, ale súčasná dramatická situácia na európskom energetickom trhu dokazuje, že systém obchodovania s emisnými povolenkami potrebuje zásadnú a hlavnú rýchlu zmenu.“

Je mnoho otázok, ale málo odpovedi. Bude zastavený systém EÚ pre obchod s emisiami?  Aké môže mať dôsledky prvá „vzbura“ po nástupe zeleného „šialenstva“ v Berlíne? Zostane V4 ale aj Slavkovský trojuholník zjednocujúci v postupe hájiť spoločný záujem v Bruseli? Spracované podľa www.protiproud.cz (12.12.2021)

Ministri obrany a ZV Naď a Korčok v utorok 14.12. oznámili, že Slovensko sa pripravuje  zmluvne odovzdať svoje letiská Američanom. Pripravovaná zmluva bola „vhodne“ prekrývaná pandémiou a núdzovým stavom, ale aj reformou nemocníc či národných parkov ale najpozoruhodnejšie bolo prekrytie zaistením zdravotníkov na proteste, kde žiadali zvýšenie miezd zdravotníkom, ktorí stáli a stoja v prvej línii boja proti pandémii.

Zmluvou by sme mali dať k dispozícii letiská (Sliač a Malacky-Kuchyňa) kde bude druhá strana rozhodovať o všetkom a my ako Slovensko nebudeme môcť mať vplyv čo sa tam deje. Údajne po podpísaní sa investujú 150 mio $. Hlavne, že Slovensko si vydýchlo, že sa skončila dočasná „okupácia“ sovietskou armádou a dnes znova sa nastolí „dočasný“ stav, dnes armádou USA a zajtra ...? A propo, čo by na konanie svojich synov, dnes ministrov povedali ich rodičia? Mimochodom Česi sa „ubránili“, aby radar bol namontovaný v Brdoch.     

MD SR deklaruje, že Kysuce sú jednou z najvyšších priorít dostavby diaľnic na Slovensku. Tento rok ministerstvo na základe odborných štúdií informovalo verejnosť, že dostavbou D3  sa začne v roku 2023 a diaľnica má byť dokončená až v roku 2027

„Táto informácia ma veľmi nepríjemne prekvapila, nie len ako primátor okresného mesta, ale aj ako obyvateľa  Kysúc. Je to zlá správa nie len pre Čadcu, ale aj celé Kysuce. Obávam sa, že pre toto rozhodnutie  môže a asi aj bude náš región opäť stagnovať. Na druhej strane nás teší fakt, že diaľnica D3 na úseku Čadca – Bukov – Svrčinovec sa podarilo vybudovať a odovzdať do užívania. Toto mestu pomohlo zásadným spôsobom. Ale pomyslený lievik sa premiestnil z nášho mesta o kúsok ďalej. Musím, ale podotknúť, že s pánom ministrom Doležalom máme korektný  a profesionálny vzťah, a práve preto s ním plánujem osobné  stretnutie. Práve na túto tému,“ povedal primátor.

Alternatívne média  sa stanú potrebné vtedy, keď „oficiálne“ média sa vzďaľujú od interpretovania pravdy, ktorú sa snažia obrátiť na obraz svoj, jednostranne ju dostať do svojej „ideovej“ pravdy. Jednou z nebezpečných „právd“ je zneužívanie politickej korektnosti. Vo svojej podstate jej bránia mnohostrannej diskusii, či pomenovať problémy a nachádzať väčšinové riešenia.

Naša sloboda formovaná po roku 1989 prišla po dvoch totalitách. Hrozbou je snaha uprednostňovať koncepciu názorovej menšiny v spoločnosti voči celku. Politická korektnosť je cielený atak na staré tradičné status que obhajujúce akúkoľvek nové ideove novinky. Tu treba pripomenúť, aby sme si  nezamieňali ideológiu tkv. politickú korektnosť s korektnosťou, ktorá, zodpovedá platným ustáleným normám, zásadám a slušnému správaniu.          

Bude „pasca demokracie“ realitou?  Na stretnutí ministrov zahraničných vecí Číny, Indie a Ruska povedal minister zahraničných veci Číny, že prijali koncepciu rozvoja prispôsobovania svojich vlastných národným podmienkam a zodpovednosti podporovať správny pohľad na demokraciu. Čínsky minister varoval a zároveň zdôraznil právo krajín postaviť sa proti zasahovaniu pod zámienkou demokracie inými krajinami a do vnútorných záležitosti.

Protikladom je „summit o demokracii“, ktorý organizovali USA, ktorý načrtol „americkú“ cestu založenú na štandardoch jednej krajiny, ktorá vytvára rozdelenie a konfrontáciu  a svet takto dostáva iba negatívnu energiu. Zúčastnené štáty sa zhodli, že návrh USA narúša proces demokratizácie medzinárodných vzťahov.     

Čína zakázala futbalovým reprezentantom tetovanie. Čínska vláda v týchto mesiacoch ostro vystupuje proti tetovaniu a v televízii sú dokonca zábery na ozdobnú pigmentáciu kože zámerne rozmazané.

 „Národné tímy na všetkých úrovniach budú prísne dodržiavať nové opatrenia a pomôžu znovu pozdvihnúť pozitívneho ducha čínskeho futbalu. Reprezentanti majú prísne zakázané nové tetovania a tým, ktorí už tetovanie majú, sa odporúča, aby si ho dali odstrániť,“ uviedla čínska Generálna správa športu (GAS). Ešte dobre, že Hamšík predčasne ukončil svoje pôsobenie v Číne (dnes po Švédsku je v Turecku).