Politika stále viac preniká do športu. Nech posledné udalosti dajú podnet premýšľať, čo je správne.

 

M.Handzuš odstúpil z pozície člena výboru SZĽH. Bola to reakcia na hlasovanie výboru, ktorý nezakázal reprezentovať Slovensko hráčom, ktorí pôsobia v KHL.

Handzuš zdôvodnil, že pre neho je to „hodnotová otázka“, že Rusko vedie útočnú vojnu proti Ukrajine. OK, je to jeho právo mať iný názor, ale ... pri posudzovaní jeho rozhodnutia tu niečo nesedí. Jeho hráčsku realitu s dnešnou treba posudzovať rovnakým metrom.

Handzuš pozabudol, že ako hráč St. Louis Blues a Chicago Blackhawks si zarábal na svoj dôchodok v čase, keď USA viedla jednu z najbrutálnejších vojen za posledné desaťročia, pričom najvypuklejšie boli operácie v Juhoslávii a v Iraku. Vojny mali za následok smrť desať tisícov až státisícov civilistov vrátane detí, nespočetné množstvá zničenej nevojenskej infraštruktúry a zásadné podkopanie viery v princípy medzinárodného práva.

Zaráža, prečo Handzuš sa neohradil proti týmto zločinom a obchádzaniu medzinárodného práva?  Prečo si neuvedomil, že svojimi daňami tieto vojny nepriamo dotoval, pričom pôsobil v NHL, ktorú podporovali aj firmy, ktoré na amerických vojnách rozprávkovo zarobili? Buly v NHL hádzal predsa zdiskreditovaný obhajca (ne)spravodlivej vojny George Bush. Kde boli v tom čase Handzušove „neochvejné“ hodnoty, principiálnosť, charakter a integrita?

Druhá polemika je o účasti ruských športovcov v zahraničných ligách či súťažiach a naopak zahraničných športovcov v ruských ligách vo svetle agresie na Ukrajine opäť ožíva.

Najnovšie sa o ňu postaralo MZv Českej republiky, ktoré hokejovým klubom NHL San Jose Sharks a Nashville Predators odkázalo, že ruskí hráči v ich zostavách nie sú v Prahe vítaní.

Zápasmi dvoch menovaných zámorských mužstiev ma sa začať 7.10. v pražskej O2 aréne 105. ročník NHL pod hlavičkou projektu 2022 NHL Global Series Challenge.

Generálny manažér San Jose M.Grier diskrimináciu ruských hráčov rázne odmietol. „Som presvedčený, že fungujeme ako jeden tím. To, čo sa vo svete deje, nie je chyba hráčov. Neurobili nič zlé, a preto si nemyslím, že by mali byť za to potrestaní,“ vyhlásil Grier. „Stojíme za nimi. Buď prídeme všetci, alebo nikto“.

Hoci je NHL kanadsko-americká športová liga, a teda sídli v krajinách, ktoré sú veľmocami v silnom konkurenčnom postavení voči Rusku, žiadne obmedzenia voči športovcom s ruským pasom neuplatňuje.

Svetová boxerská asociácia (IBA) dočasne pozastavili činnosť Ukrajine. Malo sa tak stať v dôsledku zasahovania štátu do práce národnej asociácie.

Spor nastal, keď šéf Svetovej boxerskej asociácie Umar Kremlev pred dvoma týždňami stretol sa s ruským prezidentom V.Putinom pri otváraní nového boxerského komplexu v Moskve.

Ukrajinská federácia podľa Kronen Zeitung na toto rozhodnutie reagovala rozhorčene v liste, v ktorom vyzvala všetky členské federácie IBA, aby odopreli potrebný súhlas Kongresu na pozastavenie členstva.

Dôvetok:

Vojna je zlyhanie politiky a ľudstva, hanebný ústup, porážka mocnosti zla. Vojna je krutá pre civilistov, starých ľudí, deti a vôbec pre všetkých, ktorí sú proti vojne, lebo vojna neguje všetky práva a dramaticky zasahuje do životného prostredia a osobných práv. Je paradoxne, že za vojnu je malá menšina, ktorá ma vplyv a peniaze, ktorá uvádza všetky možné humanitárne, obranné alebo preventívne zámienky či manipuluje s informáciami. Paradoxne všetky vojny sú za posledné desaťročia „oprávnené“. To kľúčové zostáva poznanie, že každá vojna zanecháva svet horší, ako ho našla.