Slušnosť je malomeštiacka fráza, ktorá je v politike účelovou taktikou, nie hodnotou. Predpísaný kódex správania nie je zárukou mravného konania človeka.

                                                                                            E.Chmelár

Do II.kola prezidentských volieb v Česku postúpili dvaja kandidáti s komunistickou minulosťou – Peter Pavel (1961) a Andrej Babiš (1954).

P.Pavel je vyznávačom pražskej kaviarne, je kandidátom liberálnych mestských demokratov, umelcov a Európanov komunistický rozviedčík a generál vo výslužbe. Pred zvolením do úradu prezidenta pôsobil v rokoch 2012 - 2015 ako náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky, v rokoch 2015 - 2018 ako predseda vojenského výboru NATO. Pre úplnosť treba pripomenúť, že jeho manželka Eva je tiež vojačkou, ktorá iného študovala aj na Vysokej vojenskej leteckej škole v Košiciach.

Proti kandidátom bol A.Babiš český politik a podnikateľ slovenského pôvodu, predseda vlády v rokoch 2017 - 2021. Pracoval v podniku zahraničného obchodu. Bol členom KSČ, o jeho členstve v ŠTB prebieha súd, ktorý mu zatiaľ nedokázal obvinenie.

Obaja boli aktívni členovia KSČ. Jeden vojak, ktorý skladal vojenskú prísahu pripravený stáť pevne v radoch ozbrojených síl Československej socialistickej republiky po boku Sovietskej armády i armád ostatných socialistických krajín v boji proti jeho nepriateľom a nasadiť i svoj ŽIVOT na dosiahnutie víťazstva a druhý bol v pracovnom pomere v podniku zahraničného obchodu.

Súboj oboch kandidátov bol v znamení „vojenskej“ kanonády všetko proti Babišovi. Média, televízie či rádia o tom istom - Pavel na hrad. V Česku v čase volieb koloval vtip. „Pán profesor na gymnáziu bol pedant, každý deň oblečený ako z módneho časopisu. V jeden deň prišiel neupravený s pokrčenými nohavicami. Na otázku, čo sa stalo, povedal: pustil som si rádio a počujem iba Pavla, tak som počúval, otvorím si noviny či internet a zase o Pavlovi, tak som čítal. Po týchto skúsenostiach som sa bál zapnúť si žehličku.“

Prečo prehral Babiš? Vládnuca 5K rozdelila spoločnosť na „babišovcov“ a „tých ostatných“. Tu možno pripomenúť starú politickú pravdu, že demokracia je systém, v ktorom vrabce prehlasujú orla !!!

Voľby boli „referendom“ o Babišovi. Jeho verní voliči ho volili. Pavlove „vrabce“ boli rôznorodé, ale v jednom ako keby jedna mater mala, všetci proti Babišovi.

Komunisti bodovali  Niektorí politici mali z volieb dilemu. Napríklad český premiér P.Fiala sa vyslovil, že „bývalí člen KSČ by si za prezidenta neprial“. Dilema, ktorí z dvoch komunistov je „lepší“, bolo ako na šmýkačke. Na Slovenku by vyhral ekonóm nad vojakom.

Prezidentka Z.Čaputová povedala „Pavlovo víťazstvo považuje za nádej“. Keď je P.Pavel so svojou stranícko-profesijnou minulosťou podľa Zuzany Čaputovej je naozaj nádejou, tak by mal byť nádejou aj pre nekomunistu a amatérskeho eštebáka J. Budaja, ako aj pre stovky jemu podobných, že im už nikto neotrepe o hlavu krycie mená. 

Výstižne „komunisticky“ atak glosoval V.Filip bývali predseda KSMČ „V prvom kole prezidentskej voľby boli traja bývalí členovia KSČ (nie KSČM), v druhom dvaja členovia. Ukazuje sa, ako prezieravá bola personálna politika KSČ. Jeden bol a je i dnes obchodník, ten druhý stále vojenči (aj keď už na dôchodku), iba mení žold nepriateľa.“ Tridsať rokov po zmene režimu český volič kádrovú politiku komunistov nerieši. Hitom volieb medzi sloganmi bol ten z generálovho fanklubu „Praha a láska zvíťazí nad vidiekom a nenávisťou“.

Poučenie pre Slovensko Ukázalo sa, ak Česi majú systém politických strán, pozabudlo sa, že v týchto voľbách chýbal dialóg myšlienok a hodnôt kandidátov, prevládal marketing nad pravdou. Tu treba pripomenúť jednu maličkosť. Po zvolení bol P.Pavel „propagačne“ na hokeji na zimnom štadióne v K.Varoch. Kto videl tento záznam, už vie, že pre novozvoleného prezidenta to nebolo príjemné prijatie. Na to si bude musieť zvyknúť. V čase kampane prichádzal na stretnutia s gloriolou „svätého“ Pavla. Čím viac sa bude vzďaľovať konanie volieb, stále viac bude pociťovať tvrdé dotyky s politikou ... dôvod? vrabce sa „rozutekali“. 

Ak Česi si zvolili za prezidenta komunistu a rozviedčika, ktorý bol vyškolený bojovať proti krajinám za železnou oponou smerom na západ, nastal zvrat. Svojou voľbou legalizovali postavenie komunistov v spoločnosti, Pavlovi odpustili minulosť iba preto, lebo stal sa lojálnym „vládnucej“ politickej moci. Slušnosť je malomeštiacka fráza, ktorá je v politike účelovou taktikou, nie hodnotou. Predpísaný kódex správania nie je zárukou mravného konania človeka.

Najsilnejšou voličskou základňou P.Pavla boli voliči pravicových strán. Dominanciou bol  euroskepticizmus a tradícia. Ďalšou skupinou bola časť voličov – katolíkov z južnej Moravy a Vysočiny z okresov, kde Babiš stratil voličov, ktorí volili Zemana. Treťou početnou skupinou boli ľavicový liberáli z veľkých miest. 

Zaráža, že český ľudový občan s presvedčením kapitalistu klesol na úroveň ľudomila, zatiaľ druhá strana sa teší, ako uniformovaný karierista vrátil Pražskému hradu duch Václava Hala. Takto si české „elity“ kompenzujú frustráciu z minulých volebných neúspechov vidieckeho plebsu, zatiaľ „plebs“ sa nenávistne vymedzuje proti nepriateľským elitám a namysleným Pražákom. Preto voľby obsahom boli povrchné.

Pripomeňme si prísahu vojaka základnej služby v socialistickom Československu a podumajme ako hlboko v spoločnosti bola „zasiata“ idea socializmu a pre históriu leda tak zdrap papiera.

„Ja, občan československej socialistickej republiky, vedomý si svojej čestnej vlasteneckej povinnosti, prisahám pred bojovou zástavou vernosť pracujúcemu ľudu vedenému Komunistickou stranou Československa.

Sľubujem, že budem vojakom statočným a disciplinovaným, že budem dôsledne a iniciatívne plniť ustanovenia vojenských poriadkov, rozkazy veliteľov a zachovávať vojenské tajomstvo. Svedomité sa budem učiť ovládať vojenskú techniku a zbrane, zverené mi pracujúcim ľudom, a pripravovať sa na boj, aby som mohol na rozkaz prezidenta a vlády československej socialistickej republiky Čo najlepšie brániť svoju rodnú vlasť a jej socialistický poriadok proti každému nepriateľovi.

Na obranu socializmu som vždy pripravený stáť pevne v radoch ozbrojených síl Československej socialistickej republiky po boku Sovietskej armády i armád ostatných socialistických krajín v boji proti jeho nepriateľom a nasadiť i svoj Život na dosiahnutie víťazstva. Tak prisahám!“       http://www.csla.cz/vojenskasluzba/vzs/prisaha.htm