Nová strana DEMOKRATI vstúpila na politickú scénu vedená E.Hegerom. Medzi členmi zavládla radosť, ako sa podarilo Hegerovi uviesť novú stranu vo veľkolepom štýle hodného budúceho víťaza.  

 

Prevzatie názvu knihy do loga (liberálnej) strany bolo unáhlene a bol to ako keby bozk smrti. Mladší nevedia, ale ty starší, ktorí mali v škole povinné čítanie, museli sa popasovať na tú dobu s odvážnym románom DEMOKRATI, ktorý napísal J.Jesenský, vedia svoje. 

Román zobrazuje spoločenské vzťahy a politickú situáciu v malom slovenskom meste tridsiatych rokov 20. storočia. Zarážajúco aktuálna epicko-satirická analýza parlamentnej demokracie z pera jej principiálneho obhajcu, je jedným z najsilnejších diel slovenskej literatúry.

Kto si prečíta dnes Jesenského Demokratov (1938), odhalí majstrovstvo Jesenského, ktorý nevedel nič o OĽaNO či SaS, ale briliantne odhaľuje nedostatok demokracie v demokratickom štáte, intrigy medzi politickými stranami, súperenie kandidátov tej istej strany, kritizuje karierizmus vládnucich tried a ich zápas o moc. Je to román o minulosti pre dnešok.

Rozdiel je v politickej nadhodnote. Vláda, ktorá nedostala dôveru, vládne ešte osem mesiacov !!?? Absurdná zvrátenosť, ktorá búra zaužívané prirodzené hodnoty.   

Kto neverí, nech si knihu prečíta a uverí. V slušnej spoločnosti je kniha posilou, ale u nás ... ? Je zahanbujúce, že dnešní politici „zneuctili“ dielo velikána slovenskej literatúry.