Americké dokumenty, ktoré sa dostali účelovo alebo náhodne na verejnosť povedali to čo malo byť tajné, pre sociálne siete bol to top roka. Takto nechtiac si Washingtonu skomplikoval vzťahy zo svojimi spojencami, narušil diplomatické vzťahy medzi krajinami, uviedol denník New York Times.

Únik informácií, ktoré skomplikovali vzťahy so spojeneckými krajinami a vyvolali pochybnosti o schopnosti Ameriky udržať tajomstvá. Vysoko postavený predstaviteľ západných spravodajských služieb, ktorý dokumenty preštudoval, uviedol, že zverejnene materiály sú „bolestivé“ a mohli by obmedziť zdieľané spravodajské informácie.

Dokumenty by mohli tiež škodiť diplomatickým vzťahom iným spôsobom. Nové odhalené spravodajské dokumenty jasne ukazujú, že Spojené štáty nešpehujú iba Rusko, ale tiež svojich spojencom. Nie je to dôkaz, že spojenci si nedôverujú? Z poznaného teraz vieme, že asi Nemecko zostane stále Nemeckom, podobne Anglicko bude Anglickom, Francúzsko bude Francúzskom ...

Vysokí americkí predstavitelia pripustili, že dokumentysa zdajú byť legitímnymi spravodajskými a operačnými informáciami, ktoré zostavil spoločný štáb Pentagónu.“ Vysoko postavený americký úradník uviedlo, že by mohlo byť obtiažne vypátrať pôvodný zdroj úniku, pretože k takýmto dokumentom majú prístup stovky, ak nie tisíce vojenských a ďalších amerických vládnych úradníkov. Preto Pentagón nedávno zaviedol nové postupy, ktoré blokujú šírenie vysoko citlivých dokumentov. Z tohto poznania vyplýva, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.