Medzinárodný trestný tribunál (ICC) vznikol v roku 1998 na základe zmluvy vyznámnej ako Rímsky štatút. Náplňou tribunálu je riešiť otázky zločinu genocídy, agresie, vojnovými zločinmi a zločiny proti ľudskosti.

 

ICC 17.3.2023 vydal zatykač na V.Putina. V dôvodovej správe sa píše „Pán Vladimír Vladimirovič Putin je udajne zodpovedný za vojnové zločiny nezákonnej deportácie obyvateľstva (deti) a za vojnoýy zločin nezákonného presunu obyvateľstva (deti) z okupovaných oblasti Ukrajiny do Ruskej federácie. Existujú oprávnené dôvody sa domnievať, že pán Putin nesie individuálnu trestnú zodpovednosť za vyššie uvedené trestné činy“. Vyšetrovanie sa začala na základe žiadosti 39 národných vlád z Európy.

Pre nezaintresovaného je to dobrá správa vykonať zadosť učinenie spravodlivosti. Problémom sporu je, že zatykač ma iba symbolicky charakter. Dôvod je prostý. Rusko juristiku ICC neuznáva, podobne ako USA, Čína, či Izraelu. Ukrajina nie je členom súdu, dohodu zatiaľ neratifikovala. Pritom prijala jeho juristiku. Podobne slabým miestom medzinárodného spoločenstva bude jeho vymáhanie, pretože ICC nemá vlastné policajné sily.

Ďalším slabým miestom bude, že Putin nebude môcť pricestovať nikam do Európy, z dôvodu možného zatknutia. Ako potom Putin bude môcť vyjednávať o mieri na Ukrajine. Je nepredstaviteľné si predstaviť, ako ísť na vyjednávanie o kompromise s vojnovým zločincom, ktorému hrozí zatknutie.

USA odmietajú juristiku ICC. Takto je vytvorený precedens, ktorý by mohol viesť k tomu že by súd niekedy obvinil i amerických vojakov zo zločinu, ktoré mohli spáchať v minulých dvadsiatich rokoch na civilnom obyvateľstve v dobe vojny v Afganistane či Iraku. Preto americké obštrukcie k ICC trvajú do dnes, pretože J.Biden samotný zatykač víta a už označil ruského vodcu za vojnového zločinca.   (Reflex 12/2023-19)