Najčastejšou otázkou na televíznych tlačových besedách zostáva, či HLAS v prípade výsledkov volieb bude vytvárať povolebnú koalíciu so Smerom?

 

Postoj HLAS-u voči SMER-u je „čudný“. Pellegrini je voči Ficovi v politickej podradenosti, čím HLAS aj Pellegrini svojim egom trpia. Preto HLAS musel sa odnárodniť a oddeliť od SMERU. Nepodarilo sa mu to celkom, vznikol SMER1 a SMER2 a HLAS či sa mu to páči alebo nie stráca percenta.  Pellegrini, pritom rýchlo zabudol, že SMER ho delegoval za ministra školstva, podpredsedu vlády SR, predsedu NR SR a premiéra vlády SR. Mal dôveru SMERu, tak nebolo potrebne (aspoň zatiaľ) riešiť z jeho strany žiadne animozity?

Kauzu smrti dvoch mladých ľudí využil prezidenta Kiska na vyvolanie „uličného“ chaosu, kde cieľom mala byť politika bez mandátu a bez Fica. Nepredpokladal, že Fico v neprehľadnej situácii „ožije“, ako premiér sa zachoval ako štátnik a odstúpil. Na jeho miesto SMER delegoval  P.Pellegriniho, ktorý bol na výslní svojho politického vzostupu a cítil podporu SMERu.

Súbežne v tichosti prebiehalo v SMERe politické liberálne zrenie, kde hlavnú úlohu hral Pellegrini.  Pripomeňme si, keď Ján Podmanický, poslanec NR SR odišiel zo SMERu (máj 2020), ako a kto mal o jeho odchod záujem. Jeho odchod otvoril stálo silnejšiu animozitu Pellegriniho voči Ficovi.

Atak na Podmanického zo strany niektorých (liberálnych) poslancov – smerákov silne, iba preto, že Podmanický sa pridal k hodnotovej platforme konzervatívnych poslancov, čo liberálna časť SMERu nevedela prežuť.  

Práve odchod Podmanického bola ich prvá utajená partizánska akcia formujúcej sa liberálnej neformálnej platformy vo vnútri SMERu, ktorá vystrčila rožky a zohrala svoju rolu pri odchode Podmanického zo SMERu. 

Pellegrini zmobilizoval liberálne krídlo SMERu, uveril Kiskovej pravde, že Fico končí a smeruje do politického zabudnutia. Zvolil si ceste „zrady“ a ušiel z “potápajúcej“ sa lode“. Ukázalo sa, že Pellegrinimu nejde o hodnoty, ale naplnenie svojho politického ega byť štátnikom ... v zahraničí. 

Fico zhodnotil zámer Pellegriniho pre jeho odchod ísť so svojimi za krátkozraké v dobe trvania do jedného roku a potom znovu predčasné voľby.