Summit NATO sa konal 11. a 12.júla 2023 v litovskom hlavnom meste Vilniusu. Novinku priniesol, že na zasadaní sa zúčastnil prezident Ukrajiny V.Zelenskyj, aj napriek tomu, že Ukrajina nie je členom NATO. Práve prijatie Ukrajiny za člena „hýbalo“ kuloárom summitu. Ak pre Ukrajinu to bola priorita najvyššieho významu, členské štáty neboli v rôznosti jednotné. Nech priložené titulky zahraničnej tlače dajú nahliadnuť na rôzne názory a tieto potom si porovnať s titulkami našej mienkotvornej tlače ... a možno potom niektorí budú žasnúť.

 

Agentúra Bloomberg: „V.Zelenskyj bol pred jednaním s vedúcimi predstaviteľmi NATO napálený. Ukrajinský prezident bol behom dňa nahnevaný tým, čo označil za ,absurdnú“ neochotu poskytnúť Ukrajine jasný časový plán členstva. Tento výbuch zase rozčúlil partnerov, ktorí do obrany Ukrajiny pred ruskou inváziou vložili miliardy dolárov na zbrane a pomoc – USA pred Zelenského útokom na sociálnych sieťach nedostali žiadne varovania.“ „Počas večere vo Vilniusu, kedy sa americký prezident Joeo Biden vrátil do svojho hotela, informovali ľudí, ktorí sprevádzali Zelenského jasný odkaz, jak tvrdí jeden z prítomných. Musíte vychladnúť a pozrieť sa na celý balíček.“

I keď to ešte nie je úplne príbeh „hero to zero“ (hrdina na nulu), veci k tomu sa rozhodne skĺzavajú, vzhľadom k tomu, že je bezprecedentný, aby ukrajinskému prezidentovi, ktorý sa predtým od začiatku invázie tešil statusu rockovej hviezdy v západných hlavných mestách, bolo povedané, aby v podstate „vychladol“!

Ben Wallace britský minister obrany na adresu Zelenského „Nech sa nám to ľúbi alebo nie, ľudia chcú vidieť vďačnosť, ...  „Presvedčujete krajiny, aby sa vzdali svojich zásob zbraní a munície,“ dodal.

Tento popis zákulisných ťahaníc vychádza z rozhovorov s viac ako desiatkou diplomatov a úradníkov zapojených do summitu, ktorí si nepriali byť menovaní a hovorili o súkromných rozhovoroch. Vedúci predstavitelia NATO sa pri príjazde do Vilniusu snažili vyriešiť otázku ukrajinskej žiadosti o členstvo: hľadali formulácie, ktoré by vypadali ako pokrok a ktoré by Ukrajina mohla predávať ako pokrok, ale v zásade by ju nepriblížili k tomu, aby boli zaťažená do vojny s jadrovým Ruskom.

Nakoniec jastraby (predovšetkým z pobaltských a východoeurópskych štátov) vo Vilniusu prehrali. Ukrajinský minister zahraničí D.Kuleba priznal, že „chýbala politická vôľa“. Zdá sa teda, že Zelenského nahnevaný a zúfalým džavotom, ktorým sa oboril na západných partneri, bol poslednou snahou zahanbiť NATO, aby ustúpilo jeho požiadavkám na okamžité urýchlenie členstva.

Bloomberg: „Zásadné je, že to boli USA a Nemecko, ktoré trvalo na reformulácii záväzku, aby sa Ukrajina pripojila k aliancií. Počiatočné návrhy komuniké ponúkali jasnejšiu cestu k tomu, aby sa Ukrajina nakoniec pripojila, ale Biden a kancelár O.Scholz sa obávali zájsť príliš ďaleko. Ich poradcovia požadovali v posledných dňoch pred summitom zmeny v prehlásení, čím naštvali mnoho ďalších európskych krajín i Ukrajinu.“ Biden totiž v rozhovoru pre CNN na začiatku týždňa priznal zrejmou vec, že prijatie Ukrajiny do NATO za stále prebiehajúcej vojny by automaticky rozpútalo vojnu medzi mocnosťami s jadrovými zbraňami – scenár tretej svetovej vojny.“

New York Times: „NATO prehlásilo, že Ukrajina bude prizvaná ku vstupu do aliancie, ale nepovedala, ako a kedy, čo sklamalo jeho prezidenta, ale odrážalo odhodlanie   prezidenta Bidena a ďalších lídrov nenechať sa priamo zatiahnuť do ukrajinskej vojny s Ruskom.“ V skutočnosti je to všeobecne označované za vágnejšie a s väčšími možnými obmedzeniam či podmienkami – než dokonca to, čo vzišlo zo summitu v Bukurešti v roku 2008.“

Moon of Alabama spravodajský server, ktorý sa zaoberá geopolitickými analýzami: „Dobre. Malý komik sa zdá byť sklamaný. Ako by celá hra nebola zrejme od samého začiatku. Od roku 2008 mala byť Ukrajina využívaná ako nástroj kádrovania Ruska. Skončí ako odhodená handra, zatiaľ čo NATO nakoniec opäť uzná Ruskú federáciu za veľmoc, ktorou je. NATO sa bude musieť znovu naučiť počúvať a vyjednávať s ňou.“

MofA zdôrazňuje nevyhnutný negatívny dopad na ukrajinskú morálku: „Teraz  počkajme, čo tento zosuv urobí s morálkou a motiváciou ukrajinskej armády a ľudu.“

David Sacks: „Navzdory Bidenovej snahe tváriť sa veselo, bude sa na Vilnius spomínal ako na summit NATO, kde napätie vyvrelo. Zelenskij odsúdil prijímaciu politiku Aliancie ako absurdné a neúctivé. Britský minister obrany Ben Wallace pokarhal Zelenského za nevďačnosť. Lindsey Graham napadla Bidenovu administratívu za slabosť. Bán Hodges kritizoval Jakea Sullivana za nedostatok „strategickej odvahy.“

Predpoveď vývoja na Ukrajine

Tu treba pripomenúť, že Ukrajina aj za čias  ZSSR bola „neporiadne dieťa“. Pritom Brežnev aj Chruščov boli Ukrajinci. Prognóza napovedá, ešte dáku dobu sa bude bojovať bez zásadných zmien. Opotrebovaný vojnový konflikt Rusko nezničí, skôr sa to javí ako jeho stratégia. Ukrajina chystá poslednú možnosť, doplniť civilistov do armády „z ulice“ a z hraničných prechodoch.

Potom sa objaví ako blesk z čistého neba informácia napríklad o skutočne padlých a zranených. Môže to byť veľké číslo, „ozvu“ sa vysoké západné „hlavy“ s doporučením k jednaniu. A budú sa pridávať ďalší a odrazu to bude vypadať, ako keby to všetci od začiatku odporúčali, včítane „vojenských analytikov“.

Pretože vojnové úsilie začína byť v troskách, jastrabí sa obracajú proti sebe, neúmerne vynakladané finančné zdroje sú aj pre bohatý Západ s východnými príveskami neúnosné.   

Potom bude záležať, čo urobí Rusko. Pokiaľ príjme jednanie, bude to signálom, že toho ma tiež dosť. Budú sa hľadať formulácie, ako Ukrajincom vysvetliť, že Ukrajina nikdy nebude v NATO. Ukrajina sa rozdelí po vzore Cyprusu (variant rozdelenia celej Ukrajiny je nepravdepodobný) a život bude smerovať do „normálu“.

Použitý zdroj: https://noveslovo.eu/komentare/valecne-usili-je-v-troskach-jestrabi-se-obraceji-proti-sobe/