( úvaha pred začiatkom jesennej časti a o zbytočnom medzičlánku pre čadčiansky futbal)

„ ... to že sa nám rozpočet  znova raz „rozbúral,
vyvoláva vo mne viac ako zmiešané pocity a verte,
že to nevnímam ako úder pod pás len ja.
To, či si za svojimi slovami budú verejne stáť aj ostatní predstavitelia klubu,
ktorí boli rovnako znechutení niektorými praktikami,
        nechávam na nich “

Eduard Gábriš, manažér FK Čadca
(Zdroj: Kysucké noviny 23.6.2009)

Ak slová premeníme na drobné, ako keby vo FK Čadca kameň na kameni neostal, a to prezidentom FK Čadca bol primátor mesta !!! Otázka znie, komu to poslúži? Viem, že to nebude ani futbal, ani futbalová verejnosť. Potom zostanú oči iba pre plač?

FK Čadca už od novej sezóny ako MFK (Mestský futbalový klub) prechádza do ZZO a.s., ktorá bude MFK zastrešovať. Od samého začiatku tvrdím, že je ZZO a.s. zbytočný medzičlánok. Ešte viac zahmli tok financií, a nepriamo posilni aj rozpočet ZZO a.s.

V diskusii na zastupiteľstve v bode Správa o činnosti ZZO Čadca a.s. odznelo, ako neefektívne sa vynakladajú finančné prostriedky. Iba za prepis akcii ZZO a.s. na mesto, mesto v rámci právnych služieb zaplatilo neuveriteľných 650 tisíc Sk. Ak poslanec zastupiteľstva Ing. M.Gura spochybnil neefektívnosť vynakladať finančné prostriedky, tak dobre, že nie poslankyňa RNDr. A.Belousovová ho nevyhlásila za nepriateľa mesta č.1. Nech si každý odpovie, či takéto efektívne vynakladanie finančných prostriedkov je správne?

Som rád, že mužstvo po zimnej „tragickej trúchlo dráme“ zo strany mesta dohralo súťaž so cťou a ponúklo fanúšikom aj bonus.

Som rád, vlastne prekvapený vývojom. Veľa nechýbalo a mužstvo mohlo za istej zhody postúpiť do I. ligy. To by muselo posledné zápasy doma s Popradom, Lipanmi a Turčianskymi Teplicami nie remizovať, ale vyhrať a v poslednom zápase v Dolnom Kubíne, už istého víťaza súťaže nie remizovať, ale tiež vyhrať. Potom by sa stal v Čadci po šachistov druhý zázrak v meste, a FK Čadca by postúpila namiesto Liptovského Mikuláša do I. ligy. Treba oceniť morálny duch mužstvo, ktoré po zimnej avantúre zabojovalo.

Som rád, že sa nenaplnila prognóza možného postavenia v dolnej časti tabuľky s hrozbou vypadnutia.

Som rád, že ak som na začiatku jarnej sezóny verejne poďakoval Rastislavovi Michalíkovi, ktorý sa nebál a pravdivo pomenoval pomery vo FK (čo v Čadci vôbec nie je ojedinelé)a napísal som o tomto šľachetnom prejave verejnej statočnosti  

Keď charakter sa stáva diamantom

Toto posolstvo teraz smerujem pre všetkých futbalistov FK, ale aj tej časti funkcionárov, ktorí pracovali pre futbal a nemali odvahu sa verejne vyjadrovať k situácii vo FK, ale hlavne tým, ktorí mali odvahu verejne povedať pravdu, a tak posilňovať a vnášať do verejnosti odvahu v nádeji, že iba pravda nás uzdraví.   

Som rád, že moje slová, že Edo Gábriš pre svoju pravdu už nebude  pri futbale sa nenaplnila. Zároveň naplnenie mojej predpovede je jeden z letných zázrakov. Lebo v Čadci sa otvorenosť a pravda nenosí.

Som rád, že sa mi potvrdila overená pravda, že všetko zlo je na niečo dobre. Ľudia sa posudzujú nie vtedy, ak sa o nič nejedná, ale sa prejavujú činmi.  Primátor mesta ako prezident FK Čadca odišiel od rozpracovanej práce, nechal futbal na po spas a ako prezident sa díval na dianie z ústrania. Dávam mu za pravdu (podľa konania), že je lepšie byť medzi napríklad trabantistami (nespochybňujem ich úsilie mať krásneho koníčka, iba poukazujem na vzťah primátora k futbalu), kde sa treba iba usmievať, ako riešiť problémy vo futbale.

Som rád, že verejnosť sa pridala na moju stánku, že futbal padol skoro na dno svojich možnosti iba preto, lebo v meste vládne strach, ješitnosť, a moc jednej pravdy na úkor slušnosti a zdravého rozumu. Kto neverí, nech si pozrie vyhlásenia vo veci futbalu z oboch táborov, a pochopí dianie okolo futbalu v meste.

Osobne mám veľa otáznikov pred prvým zápasom jesennej časti 1.8.2009 v Moldave n/B.

·    Nebude sa opakovať  zimná a letná trauma s financovaním futbalu v meste?

 ·    Rozpočet v jarnej časti bol nekoncepčný, záväzky nie sú vyrovnané, a od vtedy sa nič nezmenilo.   Vlastne áno, prechod FK do područia ZZO a.s. ako Mestský futbalový klub považujem ako nič neriešiaci akt, ktorý nemá oporu v žiadnej koncepcii rozvoja futbalu v meste.

·    Obávam sa, že sponzori nebudú mať záujem sponzorovať futbal. Veria, že premenovaním sa na MFK sa bude opakovať scenár zo Žiliny. Mesto bude dávať do vtedy, kým sa tak ako v Žiline klub nestane samostatný.

·    Autori projektu (premenovania na MFK pod „krídlami ZZO a.s.) veria v zázrak, že premenovanie klubu dostane nové impulzy, že zázrak zvaný Žilina bude sa v Čadci automaticky opakovať ako cez kopirák?

·    Samotní zodpovední zo ZZO a.s. sa v jarnej časti presvedčili, že sľuby vedenia mesta voči FK Čadca sa neplnia. Nádejajú sa, že možno (až osobné) vzťahy dopomôžu, že šibnutím prútika žičlivosť mesta pre futbal nastane, a vyrieši všetky pretrvávajúce  problémy?

Neverím, že futbal v meste dostane také tvorivé impulzy, ktorý ho stabilizujú. Zostávam pesimistom, ale viem, že hrozbám môže čeliť iba ten,  kto nie je krátkozraký.