Ochrana detí pred užívaním škodlivých látok sa u nás zameriava najmä na alkohol a nikotín. Iba sčasti sa dotýka ďalších látok, najznámejší je kofeín a chinín. Štatistiky vykazujú, že v západnej Európe, USA a Kanade energetické nápoje požíva 30-50 % mladých ľudí do 25 rokov. Je otázkou času kedy aj u nás budú podobné štatistiky burcovať, aby sme ochraňovali našu mládež aj za cenu nepopulárnych zákazov v záujme ich zdravia.

Energetické nápoje sa kupujú aj napriek tomu, že je na nich napísané, že sú nevhodné pre deti. Je zarážajúce že ich predaj v OD nie je vôbec regulovaný, tak ako je to pri alkoholických nápojoch. 

Štát ich predaj obmedzuje iba v automatoch a bufetoch v školách a zariadeniach pre deti a mládež. Výrobky, ktoré sa tam predávajú, nesmú obsahovať alkohol, kofeín a chinín. V prípade zákazu alebo obmedzenia v OD by boli „rozzúrení“ zástancovia voľného predaja. Považovali by to porušenie princípov trhovej ekonomiky. Je zarážajúce, že ak v iných prípadoch EÚ zakazuje, tu sa správa liberálne.

V súčasnosti sa pripravuje novela školského zákona, ktorá by nariadila v školách zakázať aspoň predaj sladených nápojov, sladkosti, nanukov a výrobkov s vysokým obsahom soli.

Treba si uvedomiť, že každé tretie dieťa v EÚ trpí nadváhou alebo obezitou. V strave týchto detí je prevaha sladených nápojov, vyprážaných jedál a fastfoodových pokrmov. Energetické nápoje predstavujú vyše 30 ml gramov kofeínu v deci nápoja, čo sa rovná 50% silnej kávy. Je to 2-3 krát viac ako u kolových nápojov či ľadového čaju.

Pritom nejeden (nezodpovedný rodič, sú aj takí?) si neuvedomujú následky kofeínu pre deti. Kofeín spôsobuje poruchy pozornosti, problémy so zaspávaním, je kontraproduktívny pre hlboký spánok, ktorý je kľúčový pre vývoj mozgu detí a mladistvých. Kofeín spomaľuje vývoj mozgu, čo môže viesť k úzkostným poruchám hraničiacim so psychickými stavmi. A to už je krok k drogám.

Na záver aspoň jedná dobrá správa. Od 1.11.2014 v Litve platí zákaz predaja energetických nápojov pre neplnoletých s cieľom chrániť zdravie deti. Zákon sa týka nápojov, ktoré majú obsah kofeínu nad 150 mgr/l. Pri nedržaní je pokuta 116 euro. Medzi najväčších dodávateľov patrí rakúsky Red Bull (31%) a Monster Beweagez USA.. Dočkáme sa zákazu aj na Slovensku?