V pondelok 24.5.2010 pozýval primátor mesta na akciu - položenie základného kameňa stavby rekonštrukcie Krytej plavárne. Nie celkom som pochopil zmysel pozvania, lebo sa to vymyká zvykovej etikete. Ak sa jedná sa o rekonštrukciu, tak to vylučuje položenie základného kameňa a opačne?  Jediné vysvetlenie sa ponúka. Je to osobná iniciatíva primátora byť videný alebo jeho hodnotové videnie je iné ako ostatných?

Krytá  plaváreň od svojho otvorenia 30.4.1986 sa stala dôležitým miestom pre športovanie. Treba oceniť odvahu bývalého vedenia MsNV postaviť plaváreň. Jeho koncepčnosť  vynikne o to viac, ak porovnávame výstavbu plavárne v Čadci s výstavbou plavárne v Kysuckom Novom Meste. V Čadci už 24 rokov je funkčná, a v Kysuckom Novom Meste je stále rozostavaná.  

Rekonštrukcia Krytej plavárne je potrebná. Od roku 1986 sa okrem strechy neurobila  žiadna zásadná rekonštrukcia, technika je zastarala a strecha dožíva. Ale to nie je dôvod, aby sa zneužila vážnosť a význam pojmu základný kameň.

Základný kameň symbolizuje, že sa rodí niečo nové, a nie opravuje.

Spochybnenie položenia základného kameňa zo strany mesta sa nestalo po prvý krát. Myslel som si, že primátor bude upozornený na tento prešľap najbližšími spolupracovníkmi, ale mýlil som sa.

Aj v súčasnosti má pokladanie základného kameňa zmysel aj v Čadci. Napríklad opodstatnenie malo pri začatí výstavby nových bytov na Kýčerke. Bolo to po dlhom čase, kedy sa  začali sa stavať byty pre mladé rodiny.

Preto zamyslenie sa nad obsahom nadpisu, či to čo bolo časom overené, by nemalo požívať úctu na úkor chvíľkového vzplanutia byť videný je správne a múdre?

Na záver aj dobrá správa. Po odhalení umeleckých diel, ktoré vznikli ako súčasť Medzinárodného sochárskeho sympózia 2008 sa v priestoroch kostola sv. Bartolomeja, pri Mestskom dome, na bývalom židovskom cintoríne dočkala sa aj Krytá plaváreň. V jej priestoroch bolo odhalené dielo umelca Emila Adamca KYSUCKÁ BABA. Je to prejavom životodarnosti sympózia a jeho významu pre mesto a Kysuce.